Laps joob palju vett 11.06.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu poeg 1aasta ja 3 kuune joob pidevalt vett. 200ml pudel korraga tühjaks juua pole probleem. Õhtuti joob 2*200ml ja öösel läheb vähemalt 2*200ml veel. Hommikul samuti 200ml piima koos hommikusöögiga ning peale seda veel vesi. Tavaliselt ongi pudel iga toidukorraga. Soolaseid toite ma ei tee. Diabeeti meie peres pole esinenud. Magusat ka ei söö iga päev. Pissib öösiti vähemalt 5 mähkut täitsa täis...pidevalt on vaja vahetada voodipesu ja pesemas käia, kuna mähku on läbi lasknud. See, mis ta joob, tuleb tal kohe ka pissina välja. Kas see joomine on ikka normaalne? Peaksin ma midagi jälgima tema puhul või mingid analüüsid tegema? Aitäh

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige pealt soovitan täpselt kirja panna, kui palju laps ööpäevas vedelikku (jook+ söök) tarvitab paari päeva jooksul. Oleks hea ka vaadata, kui palju laps välja pissib, aga pissikoguse mõõtmine kodustes tingimustes on keeruline.
Kui kirjapandud andmete alusel selgub, et laps joob tõepoolest väga palju, siis võiks esmalt teha vereanalüüsi, milles määratud ka vere elektrolüütide- ja suhkrusisaldus, ja pissiproovi. Liigjoomise korral peaks last konsulteerima ka lastearst.
Liigjoomise sagedasemateks põhjuseks võivad olla nii suhkur- kui ka magediabeet, neeruhaigused. Esimese haiguse puhul, oleks lapse seisund kiiresti halvaks läinud, Teie kirjast aga loen, et laps on Teie hinnangul joonud palju juba ca pool aastat. Seega suhkurtõbi on vähetõenäoline.

Lugupidamisega,
Tiia Voor