6kuune ei joo vett. 15.05.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Laps on 6k12p, sööb rpa ja lisatoitu.
Kuni 4,5k oli rinnalaps ja jõi kenasti vett/tilli/kummeliteed pudelost. Kui läksime rpa peale - laps keeldub juua vett ja teed pudelist. võtab lonksu ja kohe hakkab nutma. Piima joob oudelist väga hästi. Joob ainult Mam pudelist.

Kui anna lusikast juua veett siis ta joob aga ikkagi mossitab nägu. Proovisin soe vett anda ja teed- sama lugu. Ma tahan last õpetada vett juua öösiti näiteks sets ta öösle mul tahab kogaueg süüa. aga vett ei võta. Proovisn anda Hippi mahla ( panin 20ml mahla ja 150 keedetud vett) ja laps jõi selle kenatsi ja jäi edasi tuttu. Kuidas ma saan õpetada last vett juua ? Apteeker soovitas panna natkene mett sisse- mesi ju allergeen. Äkki on mõned nippid või annan edasi mahla aga panen igapäev mahla kogus väiksem ?
Ostsin isegi tassi- ei kõlba.
Tänan !

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ega ühtki head nippi vee joomise harjutamiseks ei olegi. Tuleb lihtsalt harjutada ja harjutada. Öösel ei peaks enam 6-kuune laps sööma, öösel võiks olla toidukordade vahe 6 tundi. Ma ei soovita pakkuda pudelist mahla ega ka muid suhkruid, ka naturaalseid suhkruid, sisaldavaid jooke. Inimloomusele maitseb kõige rohkem just magus maitse ja kui pakkuda pudelist magusamaitselist jooki, siis ei ole lootagi, et laps soostuks lutipudelist jooma maitsetut vett. Ka piimal on kergelt magus maitse ja seepärast joob laps piimasegu pudelist hästi. Pealegi kui anname magusat jooki õhtul või öösel pärast hammaste pesu ja öösel, siis sellega soodustame lapse piimahammastel kaariese teket. Ööseks sobib lutipudelisse ainult puhas vesi. Kui laps tahab öösel sageli süüa, siis võib olla oleks mõtekas anda õhtul talle näiteks putru, mis tekitab pikemaks ajaks täiskõhutunde. Kui tahate lapsele mahla pakkuda, siis ainult toidu kõrvale ning kas imiku tassist või lusikalt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor