1-aastasel lapsel hele roe 17.03.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! 1 aasta ja 4-kuusel poisslapsel on nüüd olnud 5-6 päeva hele roe (värvus helebeez), muid vaevusi oluliselt ei tähelda. Roojab regulaarselt 2-3 korda päevas, kord on väljaheide kõvem, kord pehmem. Vahel magab öösiti rahutult, ärkab nutuga ja puuksutab, kuid pigem olen selle süüks pannud päeval söödud värskeid puuvilju (käib episoodiliselt). Laps sööb hommikuti putrusid ( tehtud või ja lehmapiimaga), lõunaks köögivilju lihaga, õhtuks kas sama mis lõunaks või samuti võiga putru ( vahele näksib juustu, puuviljasid, teravilja galette jne). Joob 3,5%list lehmapiima ca 400-500 ml päevas, samuti joob ohtralt vett. Hetkel muid haigusele viitavaid sümptomeid ei ole (ka mitte kergematki nohu). Laps on aktiivne ja rõõmus, isu on üldjuhul hea, kaalub ca 13 kg. Kas on põhjust kahtlustada mõnda tervisehäiret või võib olla põhjus vales toitumises (ohtralt lehmapiima tarbimine?) ? Suured tänud juba ette!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapse kaka värvus sõltub söödud toidust ja tumedama värvuse annab eelkõige liha söömine. Kui laps joob palju piima, siis võib tõepoolest kaka olla heledam, nii nagu rinnapiima või piimasegu saaval väiksel imikul on kaka lausa kollast värvi. Mida rohkem tahket toitu, seda tumedam on rooja värvus.
Kui lapse enesetunne, isu ja kaal on head, ei arva terviseriket olevat.

Lugupidamisega,
Tiia Voor