laps karjub söögi ajal 30.06.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere,
selline kysimus.Kolmekuune laps- saanud rpa-d synnist saadik. Olen andnud Aptamil Pre-d, aga siis juhuse tahtel olime sunnitud Hipp1-te andma - lapsel läks kaka kohe ilusaks(ennem oli roheline - arst yltes, et normaalne) ja kakamine hakkas ka toimuma iga päev ( ennem oli üle päeva või kahe - arst ytles, et normaalne). Nüüd - umbes nädala peale Aptamil Pre vahetamist Hipp1-e vastu - on hakanud tydruk enne igat söögikorda jonnima ja karjuma - võtab pudeliluti suhu, aga ei ime, kui pakkuda vett- hakkab kohe imema. kisa jätkub peale mõningast vee joomist ja piima hakatakse jooma lihtsalt suvalisel hetkel või ei hakatagi. millest võib selline nn. piimst loobumine olla põhjustatud? (oleme proovinud ka Aptamil Pred ja ka siis kehtib sama nn. söögirituaal- kisamine ja mitte tahtmine)
Ette tänades,
Riina

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Põhjusi, miks imik nutab sööma hakkamisel võib olla mitu. Üks võimalus on, et tekib kõhuvalu so valulikud spasmid soolestikus, kohe pärast imema hakkamist. Põhjused, miks selline refleks tekib, ei olegi päris selged. Kuid mõne aja pärast peaks valu mööduma ja laps hakkab rahulikumalt imema. Lutis ei tohiks probleemi olla. Vee jaoks ja piimasegu jaoks on pisut erineva ava suurusega lutid. Piimasegus endas ei tohiks põhjus olla- kõik loetletud piimasegud on lehmapiimal baseeruvad, sisaldavad piimasuhkrut e. laktoosi ja on magusad. Kui imikul on senini probleemid, oleks vaja, et perearst/pereõde imiku söömahakkamise vaevasid näeks, siis selgub ka konkreetsemalt, mis põhjuseks võiks olla. Oluline on ka, kas ja kui palju imik kaalus juurde võtab.

Parimate soovidega

Heli Grünberg