puberteet 30.09.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Siin kliinik.ee-s ei ole küll eraldi lastepsühholoogi või lastepsühhiaatriga konsulteerimise võimalust,kuid küsin siiski.Kas on võimalik,et äsja kümneaastaseks saanud tütarlapsel on juba puberteediiga? Ta on viimasel ajal läinud väga tujukaks,paugutab uksi ja karjub vastu,kui talle näiteks kohustusi meelde tuletada või kui juletakse teda veidigi kritiseerida,siis nutab. Seni hea laps on nagu ümber vahetatud. Vanemate vendadega (16 ja 18) ei suuda ta üldse enam rahulikult suhelda. Kas tõesti võib see olla ealine iseärasus,nii vara?
Murelik ema.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tütarlastel algab puberteet vanusevahemikus 10-12 aastat. Vanus on Teie tütrel küll pea sealmaal, et puberteedi ilminguid võib juba olla. Tujukuse ja kergesti ärrituvuse põhjust saab aidata otsida lastepsühholoog. Lastepsühholoog teab enamasti ka head nõu anda, kuidas sellist last aidata ja kuidas ise käituda, kui tütar on tujukas. Pöörduge palun lastekliiniku registratuuri tel. 07 319 508 ja pange aeg lastepsühholoogi vastuvõtule (dr. R. Raielo või Dr. K. Muug). Saate kindlasti probleemile leevendust.
Edu
Heli Grünberg