Lambliad 24.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 1a 1k vana. Lapse kaal 8,3 kg (viimased 3 kuud sama). Laps magab öösiti rahutult, vähkreb, ärkab öösiti nuttes, kehva isuga. 5 kuud tagasi diagnoositi lambliad. Ravinud oleme 3x Metronidazoliga. Lambliad püsivad. Minu küsimused on : Kui ohtlikud lambliad lapse tervisele on? Mis juhtub kui neid ei saagi välja ravida? Kas on efektiivsemat ravimit?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lamblia saadakse peamiselt saastunud toiduga või mustadelt kätelt. Lamblia kinnitub peensoolele ning kahjustab peensoole limaskesta, mille tagajärjel väheneb toidu imendumine ja võib tekkida kõhulahtisus, -valu ja kõhnumine või laste puhul halb kaaluiive. Haigel leitakse lamblia tsüste roojas.
Raviks kasutatakse antibiootikume, peamiselt metronidasooli nagu Teiegi lapselapsel ja haigus on ravile hästi alluv. Siiski ei arva ma, et Teie lapse puuduliku kaaluiibe põhjus on ainult lambliad.
Mida laps sööb? 1 aastane laps peab sööma ca 400 ml tahket toitu ja 600 ml piima või piimasegu. Kui laps on kehva isuga, siis toidukordade ajal kõigepealt pakkuge tahket toitu ja seejärel toidu kõrvale tassist piima. Ärge andke talle toidukordade vahele näksimist (küpsis, sai jms) ega magusaid jooke, muidu saab ta kõhu täis ja ei söögi korralikult. Kui olete veendunud, et väikese kaalu põhjuseks ei ole toitmisvead, siis vajaks Teie laps uuringuid halva kaaluiibe põhjuste väljaselgitamiseks.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Lambliad

Tere!
Minu 1a.1kuu vanusel lapselapsel diagnoositi lambliad.Ravimiks kirjutati metronidazoli.Söögiisu on tal väga halb ja kaalub 8,5 kilo.Muidu on tragi,käima hakkas 10 kuuseltRinnapiima saab veel ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Lamblia saadakse peamiselt saastunud toiduga või mustadelt kätelt. Lamblia kinnitub peensoolele ning kahjustab peensoole limaskesta, mille tagajärjel väheneb toidu imendumine ja võib ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi