1a.3k. väikelaps ei söö 11.04.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Viimased poolteist nädalat on väikelaps keeldunud enamusest päevasest toidust (joob vett ja näksib natuke barankat),
joob enne magamaminekut (tavalise 250g piimasegu asemel) ligi 500g piima,
ärkab pool 6 hommikul (tavalise 8 asemel) ning on selle ajaga kilo alla võtnud.
Mida teha?

Hammaste tulek on toimunud mitu kuud ning see ei tohiks enam nii radikaalset muutust toitumises ehk esilekutsuda.
Perearst ei ole osanud kommenteerida.

Murelik isa.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõige sagedasem põhjus, miks teise eluaasta laps ei söö, on rohke vedelikujoomine. Selle põhjuseks omakorda on lutipudel. Õige aeg lutipudelist võõrtutada on teine elupoolaasta. Kui üle aastasel lapsel on lutipudel alles, siis joob ta enamasti kas piima, keefiri, jogurtit või mahla ja vahel ka vett 1,5-2 l ööpäevas ja söögi ajal toitu laua juures ei võta. Tundub, et Teie lapsel on lutipudel alles, sest 500 ml piima laps tavaliselt tassist ära ei joo. Kõigepealt, tuleks jootma hakata tassist. Enamasti kulub 2-3 päeva, enne kui laps tassiga lepib. Teiseks tuleks sisse seada kindlad söögi ajad ja toidukordade vahel midagi ei anta. Kuigi lutipudeli lapsed laua juures söögi ajal ei söö, ei häiru tavaliselt kaaluiive, sest rohke piimahulk, 1,5-3 l ööpäevas, annab siiski kasvamiseks vajaliku toiduenergia koguse. Kuna Teie laps on kaalus alla võtnud, on vaja lastearsti konsultatsiooni põhjuse selgitamiseks. Vahel harva on isutuse põhjuseks ka haigus. Seda enam, kui kaaluiivet pole. Tulge vastuvõtule, registratuuri tel. 7 319 100. Vajalikud on ka varasemad kasvuandmed või kasvukõver ning perearsti saatekiri.
Parimate soovidega
Heli Grünberg