Millistele probleemidele võib viidata madal leukotsüütide arv, neutrofiilide suhtarvu langus ning lümfotsüüdide suhtearvu kasv 29.11.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Millistele terviseprobleemidele võib viidata (samaaegselt):
a) madal leukotsüütide arv: 2017 detsember oli see 3,3, praegu 3,8.
b) neutrofiilide suhtarvu vähenemine, praegu 26,9%
c) lümfotsüütide suhtarvu kasv, praegu 59,0%.
Vereanalüüsi tänase seisu lisan pildina.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Leukotsüütide arv on tõesti individuaalne, nagu perearst püüdis teile ilmselt selgitada. Teil on madalamapoolne väärtus püsinud pikemat aega, samas see ei lange. Selline leid vastab enamasti individuaalsele eripärale, mis ei ole haiguslik. Lümfotsüütide absoluutarv on teil normis, seega viidet verehaigusele ei ole. Suhtar on arvutuslik parameeter. Kui see on paigast ära, siis esimesena vaadatakse absoluutarvu. Kui see on korras, siis on tegemist normaalse leiuga.
Aga minu tähelepanu äratab teie vereproovis madalavõitu MCV ja MCH, mis viitab sellele, et punaverelibled on väikesevõitu, mis omakorda võib viidata rauapuudusele. Aneemiat teil veel ei ole, Hgb on korras.

Soovitaksin määrata ferritiini väärtuse, mis näitab rauadepoode täitumist. Kui see on madal, siis oleks soovitav võtta juurde rauapreparaate. Unetus ja südamekloppimine ei ole rauavaeguse sagedased sümptomid, kuid koos rahustiga võiks rauahulga korrigeerimine ehk viia selleni, et teie kaebused vähenevad.

Lugupidamisega
Marge Kütt