Neutrofiilid 20.03.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Alates 2021 on neutrofiilide arv alla normi:
2021 augustis tulemus 1,50 E9/L
2023 jaanuaris tulemus 1,36 E9/L
2023 septembris tulemus 1,05 E9/L
Enne seda on Neut tase olnud normis.
Oktoobris 2023 olin kopsuklamüüdias ja novembris covidis, detsembris 2023 oli neutrofiilide tase normis (4,55) nüüd märtsis on tulemus 5,17.
Kui on pidevalt mitu aastat tase alla normi olnud, siis nüüd hirmutab juba pigem see suur kõikumine. Ma ei tea, kas see on oluline info, kuid WBC on ka märtsis kõrgem (8,1) - võrreldes samade kuudega, mis ülal välja tõin oli WBC tulemus 4,3; 4,2; 4,1, seega alati pigem madalam seis. Kuigi on normis, siis lihtsalt trendi vaadates, mis viimase 3 aasta jooksul on siiani olnud, siis tundub korraga üsna suur kõikumine olema, aga võib olla mõtlen ka üle. Lihtsalt huvitab, millest sellised kõikumised võivad olla ning samuti miks neutrofiilide tase viimased 3 aastat on languses olnud, kuid ainult haiguste ajal tõuseb normi. Et mis seda alla normi langust tekitada võib? Kõik muud tulemused on enamjaolt normis, vahetevahel mingid ebakõlad on, kuid mitte midagi silmatorkavat.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Neutrofiilid on valgevererakud, millel on organismis väga lühike eluiga. Just seetõttu muutub nende arv kiiresti, nende rakkude ülesanne on kaitsta organismi erinevate väljast tulevate haigustekitajate jms vastu. Ehk nende arv ei peagi olema stabiilne.
Madal neutrofiilide arv võib tulla nende ärakasutamisest, s.t. nad on just oma töö ära teinud. Paljudel inimestel on viiruste järgselt just madal leukotsütoos, mitte kõrge. Ja samas võib just infektsiooni puhul leukotsüütide arv suureneda.
Oluline on see, kas tulemus vahepeal ikka normaliseerub ja saan aru, et teil see nii on. Siis ei ole põhjust muretseda. Muretsema peaks, kui tulemus on pidevalt 1 või väiksem või arv on ülisuur ja järjest suureneb ilma infektsiooni või ravimite tarvitamiseta.

Lugupidamisega
Marge Kütt