Käsi peale kipsi 08.04.20 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

jaanuari lõpus murdsin käeluu (kodarluu). 2.märtsil eemaldati kips. Õues ja kaht kätt nõudvatel tegevustel olen kasutanud orthoosi . Muret teeb randmeliiges, mis on valutav ja liikumatu, sõrmed on paistes, rusikasse neid ei saa ja ka päris sirgeks nad ei lähe. Kuna see käsi on kaua suht liikumatu olnud, hakkab häda tegema ka õlaliiges. Võimlen ja masseerin, olen teinud meresoola vanni ja infrapuna lampi. Eile üritasin selle käega mõned rohujuured lillepeenrast kätte saada ja täna hommikul ei olnud käsi hullem, kui tavaliselt. Mida teha, et käsi vähem valutaks ja lõpuks sellest ka asja saaks-ikkagi parem käsi?! Kaua peaks orthoosi kasutama? See takistab liigutamist ja sõrmed on üsna kokkusurutud.

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere!

Kas kipsiga tegite harjutusi õlgadele, küünarliigesele ja sõrmedele? Kas pärast kipsi eemaldamist olete igapäevaselt teinud harjutusi randmele selle liikuvuse ja funktsiooni taastamiseks?
Teie jutu järgi tundub, et kõige suurem probleem ongi see, et kipsis olnud käsi on kaua olnud liikumatu, kuigi vajas/vajab aktiivset liigutamist. Valu, turse ja õla probleemid leevenevad liigutamisega.
Mainiste küll, et võimlete, aga milliseid harjutusi te teete?
Tehke randmele harjutusi igapäevaselt vähemalt 3x päevas. Proovige neid harjutusi siin:
https://haiglateliit.ee/wp-content/uploads/2015/03/harjutused_kipslahase_eemaldamisel.pdf
Lisaks, tehke randme sirutus-painutus liigutusi aidates teise käega vigastatud randme liikuvust suurendada. Tõstke ranne enda poole ja lükake kergelt teise käega rannet ülespoole, et liikuvust veelgi suurendada. Painutage rannet endast eemale ja lükake kergelt teise käega rannet allapoole.

Väike valu harjutuste tegemisel on normaalne. Valu kaob, kui randme ja sõrmede liikuvus taastub. Kui käsi on väga valulik ja liikumatu, proovige esialgu harjutusi teha asetades käe sooja veega täidetud kaussi/ämbrisse.
Kui käsi on pärast harjutuste tegemist valulik, võite randmele asetada 10minutiks külmakoti.
Tehke igapäevaselt 2-3x päevas harjutusi ka õlgadele:
*tõstke sirged käed eest üles 10x
*tõste sirged käed küljelt üles 10x
*suruge abaluud (tiivanukid) selja taga kokku 10x.

Ortoosi kasutamine ei ole otseselt enam vajalik, kui raviarst ei ole öelnud teisiti. Suuremate raskuste tõstmist on soovitatav veel siiski vältida, kuniks randme liikuvus ja lihasjõud on paranenud.
Üritage oma paremat kätt liigutada nii nagu tegite seda enne luumurdu!

Kui probleem siiski püsib, soovitan võimaluse tekkides pöörduda füsioterapeudi vastuvõtule.

Heade soovidega

Füsioterapeut Maris Perendi