Veresuhkur peale sööki ja magamisel madal. 14.09.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Varem pole olnud veresuhkruga muresi, kuid nüüd juuli lõpust tõusis tühjakõhuga 10.2 peale. Jäi püsima hommikused arvud 7-10.2 vahele. Sain juhendid jälgimiseks. Nüüd siis 5 päeva on olnud alla 7 enamus aja ja peale sööki langeb 3.0-4.3 peale. Ja hakkab halb. Siis kui langes 3.0 peal hakkas väga halb nii et käed hakkasid kohutavalt värisema ja süda puperdama. Ja kuna mul on 24/7 veresuhkrumõõrik siis uneajal langes 2.8-4.0 vahel. Kas see on normaalne?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esimeseks soovituseks veresuhkru stabiliseerimiseks oleks magusavaba dieet - loobuda tuleks kõigest, mis maitseb magus, vähemalt mõneks ajaks. Teiseks, juhul kui olete ülekaaluline, tuleks 5-10kg kaalus alla võtta. Olete noor inimene ja see peaks Teil tõsise tahtmise korral õnnestuma. Veresuhkru langus pärast sööki viitab insuliini sekretsiooni ülestimulatsioonile ja see omakorda süsivesikute rohkele dieedile ja hüperinsulineemiale. Kui olete läbi teinud bariaatrilise operatsiooni, on tegemist lõikuse võimaliku hilistüsistusega ja see vajaks kindlasti endokrinoloogi tähelepanu.
Kuni 3,0 mmol/l veresuhkur ohtlik ei ole. Tervete inimeste tühjakõhu veresuhkru normi alumine piir on 3,3 mmol/l. 3,0 mmol/l madalamad väärtused vajaksid siiski lisauuringut, kuid veresuhkrut peaks sel juhul mõõtma veeniverest. Kui probleemid hoolimata dieedi korrigeerimisest jätkuvad, paluge perearstilt suunamist endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.