Lapse madal veresuhkur 04.08.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Minu mure järgmine. Paar nädalat tagasi ühel hommikul ärkas minu 1a6k-ne tütar üles väga loiu ja uimasena ning kukkus mul süles peaaegu kokku. Läksime lapsega EMO-sse, kus mõõdeti tal veresuhkruks 2,5 mmol/l, mis peale pandi talle tilguti glükoosiga. Peale 3 tundi tilgutit tõusis veresuhkur tal lakke (15) ning järgnevad 17 tundi oli tal tilguti füsioloogilise lahusega ning veresuhkur normaliseerus. Järgmisel päeval saadeti meid koju, öeldes et kõik näitajad on korras ning aeg-ajalt lihtsalt tuleb ette sellist ühekordset veresuhkru langust, mille põhjus jääbki teadmata. Mingeid edasisi juhtnööre või et kas peaksin midagi jälgima mulle ei öeldud.
Kuna mure jäi siiski hinge, mõõtsin peale haiglast naasemist igal hommikul enne sööki lapse veresuhkrut ning 5 päeval järjest oli lapse veresuhkur ärgates 2,8 ning peale sööki tõusis 5-6 kanti. Nüüd viimastel päevadel on lapse söögiisu on kehvem olnud ning olnud päevi, kus lapse veresuhkur ei tõusegi üle 3,9. Samas lapse käitumisest pole ma peale haiglas käiku kordagi aru saanud, et oleks kehv enesetunne – täiesti normaalne rõõmus toimetav laps.
Siiski on tekkinud küsimused:
1. Milline on ikkagi 1,5aastase lapse puhul normaalne veresuhkur enne ja pärast sööki?
2. Kas võib olla, et mõnel lapsel ongi loomu poolest madalam veresuhkur?
3. Kas nende näitajatega, mis tal hetkel on (et hommikul ärgates veresuhkur alla 3 ja päeva jooksul jääb alla 4) peaksin pöörduma arsti poole, kuigi lapse enesetundega ei paista probleeme olevat?
4. Lapse vanavanemad on ka mures ning üritavad tihti lisaks söögile veel suhkru-moosisaia/ šokolaadi vm maiustust anda, on see õige?

Tänan ette vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nii lastel kui täiskasvanutel on veresuhkru normväärtused sarnased s.t. tühjakõhu veresuhkru väärtus 3,3-5,5 mmol/l. Glükomeeter pole veresuhkru mõõtmiseks samas kuigi täpne riist ja lubatud viga on +/- 1 mmol/l. Mõnedel inimestel võib tõepoolest aeg-ajalt ka veidi madalamaid veresuhkru väärtusi esineda ilma, et see tähendaks haigust.
Soovitan oma murega pöörduda kõigepealt perearstile, kes suunab vajadusel lastearsti konsultatsioonile. Pidev magusaga toitmine ei ole lapsele hea ja arvan, et päeva jooksul normaalselt toitudes madala suhkru ohtu tegelikult ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.