Ioniseeritud kaltsiumi näit 29.11.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
nov laguses oli ioniseeritud kaltsiumi tase 1,35 ja 3 nädalat hiljem 1,44
PTH on 7,23
Näidud on mõlemad üle normväärtuste aga kas liiga palju? D vitamiini tase oli ka veidi üle normi 121,5 ja esialgu jätsin D vitamiini tarbimise ära.
Mis täiendavaid uuringuid võiksin küsida?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esimene ioniseeritud kaltsiumi väärtus on normi ülemisel piiril, teine normist kõrgem. PTH väärtus on mõõdukalt tõusnud. D-vitamiini tase liiga kõrge ei ole ja seda ära jätma ei pea. Võimalik, et tegemist on kõrvalkilpnäärme ületalitlusega. Diagnoosi täpsustamiseks tuleb analüüse korrata, määrata ka üldkaltsiumi väärtus, fosfor ja magneesium. Paha ei teeks luudensitomeetria. Tõenäoliselt planeerib endokrinoloog edaspidi ka kõrvalkilpnäärmete stsintigraafia ja kaela ultraheli või kompuuteruuringu. Kui kõrvalkilpnäärme ületalitluse diagnoos kinnitub, võib Teid oodata operatsioon (kõrvalkilpnäärme heaooomulise kasvaja eemaldamine).
Tervitades,
dr-. Anu Ambos.