S,P-PTH 76,8 16.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen paar kuud kõrvalkilpnäärme talituse kõrge näidu tõttu (76,8 pmol/l) võtnud Cinacalcet Teva 60mg tablette. Ca 2,03 mmol/l.
Olen nefroloogias arvel neerupuudulikkusega. Kas tablettidega ravi võib mind päästa operatsioonist?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõrge PTH tase neerupuudulikkusega patsiendil on sagedane nähtus, nefroloogidele tuttav ja tingitud kõrgest fosfori ja madalast kaltsiumi tasemest. Kõrvalkilpnäärme kasvajat sel juhul ei esine ja opereerida pole vaja. Mõnikord haruldastel juhtudel võib hüperstimulatsiooni tingimustes kõrvalkilpnäärme kasvaja tekkida, kuid sellisel juhul tõuseb ka kaltsiumi väärtus üle normi ja pigem on see seotud neeru siirdamise järgse olukorraga.
Paluge veelkord selgitusi oma nefroloogilt ja võtke ravimeid, mida ta Teile olukorra leevendamiseks on määranud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos