Hormoonide tasakaal ja akne 29.01.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Tarvitasin aastaid beebipille ja peale seda kui lõpetasin nende tarbimise, on näonahk väga halvas seisus, akne. Olen maadelnud sellega juba paar aastat ja proovinud kõiksugu vahendeid, aga ei ole mingit abi saanud. Ilmselt on minu hormonaalne tasakaal paigast ära, seoses beebipillidega? Varasemalt mul ei ole kunagi aknega probleeme olnud. Kas mul on lootust et hormonaalne tasakaal loksub ise paika või mida ma peaksin tegema?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Beebipillid sisaldavad naissuguhormooni ja tõstavad nii selle sisaldust organismis. Tavaliselt mõjub selline hormoonide nihe naha väljanägemisele soodsalt ja ka aknet on vähem. Kui beebipillide võtmine lõpetada, siis taastub nais- ja meessuguhormoonide loomulik vahekord ja mõnel naisel võib see muuta näonaha rasvasemaks ja soodustada aknet.
Soovitan asjaliku nahaarstiga nõu pidada, kuidas aknet leevendada. Kui peale akne on ka muid probleeme - liigne karvakasv, menstruaaltsükli häired jne. - on soovitav teha hormoonanalüüs, et välistada meessuguhormoonide liig organismis. Olukorda parandab tõenäoliselt rasedus või beebipillide jätkuv tarvitamine.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.