Hormonaalne tasakaalutus 10.11.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin küsida, kas minu sümptomid võivad olla hormoonidega seotud. Kas võib olla probleemiks, et tasakaal on paigast ära?

1. akne (läheb hullemaks enne päevade algust, nahaarst väitis hormoonidel olevat süüd ja kirjutas kreeme),
2. tugev higistamine (algas u. 15 aastat tagasi),
3. seedeprobleemid (mulinad, korinad, kõhukinnisus),
4. väsimus (pidevalt väsinud ja jaks on otsas),
5. tujukus ja kõikuvad emotsioonid,
6. juuksed lahti (elamine on pidevalt juukseid täis ja juuksed on jäänud poole õhemaks aastatega),
7. tükitunne kurgus.

Perearst on teinud põhjaliku vereproovi. Kilpnääre on korras ja midagi muud ka ei ilmnenud, mis selgitaks minu kaebusi. Ainult D-vitamiini oli vähe. Kaal on püsinud paigal aastaid. Kui tasakaal on paigast ära, mida ma ise saaksin teha? Kuidas seda ravida?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Akne puhul võib naisterahvastel olla üheks põhjuseks meessuguhormoonide liig organismis, mis akne teket soodustab. Tavaliselt põhjustab meessuguhormoonide liig naise organismis akne kõrval ka mitmeid teisi probleeme - liigset karvakasvu, menstruaaltsükli häireid jne. Samas ei põhjusta meessuguhormoonide liig kindlasti seedetrakti probleeme ega tükitunnet kurgus. Higistamist võib soodustada kilpnäärme ületalitlus, kuid kui kilpnääret on kontrollitud ja kõik normis, langeb ka see kahtlus ära. Kilpnäärme ületalitlus toob samuti peale higistamise kaasa ka mitmeid teisi probleeme - südamekloppimine, kaalulangus, käte värisemine ja kõhulahtisus on neist tavalisemad. Ka emotsionaalsus võib suureneda. On veel mõningaid juba oluliselt haruldasemaid endokriinhaigusi nagu akromegaalia (kasvuhormooni liig) ja Cushingi tõbi (neerupealiste liigtalitlus), mis võivad mõnda Teie poolt märgitud vaevust põhjustada. Kuid need haigused on haruldased ja põhjustavad lisaks tervet rida iseloomulikke muutusi välimuses, mis perearstile vaevalt märkamata oleksid jäänud. Seega kaldun arvama, et Teie puhul on hormoonidega pigem kõik korras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.