Kas võib tegemist olla kilpnäärme ületalitlusega 28.10.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Nimelt sünnitasin 4 kuud tagasi, nüüd on tekkinud sellised vavused nagu kõrivalu täpselt kaelalohust üleval, samuti liigub valu ja pingetunne aeg-ajalt ka lõua alla ning kõrva taha. Juukseid tuleb peast meeletult palju, kindlasti palju rohkem kui 100 karva päevas, mis on normaalne, juuksed tulevad välja lausa tuustidena, samuti on meeletu väsimus pidevalt, isegi kui magan terve pika öö, ei ole siiski välja puhanud, vaid vajan paari tunni järel uuestu uinakut. Väga imelik asi on valud sõrmedes ja käelabas, mitte lihasvalud, vaid nagu luuvalud, nagu oleks õrnalt ära löönud. Samuti kui mul on sall kaelas, on selline tunne nagu kägistaks miski, ehkki on õrnalt ümber. Kas võib olla tegemist kilpnäärme ületalitusega või on tegemist lihtsalt stressi või depressiooniga, mis on ka põhjus, miks pole arsti juurde läinud, kuna usun, et mulle nii öeldakse. Kaalulanguse unustasin mainimata, olen 5 kilo alla võtnud peale 6 kilo alla võtnud peale sünnitust, kui see peaks nüüd normaalne ka olema usun, igal juhul kaalun vähem kui enne sünnitust.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei saa meili teel ühtegi haigust diagnoosida, veel vähem ravida.
Kui Teil on krooniline autoimmuunne türeoidiit, võib see tõepoolest sünnituse järel ägeneda. Valuaisting ei ole küll kilpnäärmehaigusele iseloomulik, ka ületalitlusega valu ei kaasne. Ka unisus ei ole iseloomulik ületalitlusele, pigem alatalitlusele. Samas on kaalukaotus pigem alatalitlusega seonduv sümptoom.
Soovitan siiski arsti juurde minna. Kilpnäärme talitlust saab hõlpsasti vereprooviga kontrollida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.