ületalitusest alatalituseks 30.11.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 16a tütrel tuvastati vereanalüüsi kohaselt ületalitus, see näit oli umbes 60, määrati thiamasol, 6 (5 millig) tabletti päevas. Kuu aja pärast oli analüüsi näit langenud 7-le, arst vähendas tabletiide arvu 1 tabletini päevas ja järgmiseks korraks, mis oli poolteise kuu pärast, oli tekkinud juba alatalitus, mingi suurus 70. Nüüd vähendas arst ületalituse tableti 2 -ni päevas ja määras juurde alatalituse tableti L-Thyroxin, 1 tbl päevas.
Mulle tundub see väga kahtlane, kuidas mõjuvad lapsele täiesti vastandlikud rohud korraga? Kas ei piisaks, kui vähendataks ületalituse ravimit, näieks 1 tbl üle päeva või kuidagi nii? Lugesin L-Thyrocini infolehelt, et selle kasutamine koos kilpnäärme talitust pärssivate ravimitega on keelatud, samuti ei või seda kasutada ravimata hüpertüreoosiga. kuid meil kästi korraga võtta? Või peaks võtma vaid alatalituse rohtu, sest hetkel ületalitust ju pole? Kui haigus nii kiiresti ja kergelt tablettidele allub, ehk polegi tegu ületalitusega, vaid kilpnäärme põletikuga, mis võiks mööduda iseenesest? Juba homsest algab kuur, kas saaksite palun kiiresti vastata? Kas võib olla, et selliselt tekkinud alatalitus on ravimatu? olen väga mures, sest kahe vastandliku rohu korraga võtmine tundub ebanormaalne, kuid ise ju kumbagi ära jätta ka ei julge.

tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks on Teie kirjas liiga vähe andmeid, et otsustada, milline kilpnäärmehaigus Teie tütrel ületalitluse on põhjustanud. Sellest, et üks kord oli üks näitaja 60 ja teine kord teine näitaja 70, ei saa küll mingeid adekvaatseid järeldusi teha. Igal juhul on haiguse olemus kindlasti oluline, sest sellest sõltub ka ravitaktika ja mõnel juhul võivad hormonaalsed nihked korrigeeruda ka päris iseenesest.
Samaaegne ravi tiamasooli ja L-türoksiiniga ei ole põhimõtteliselt keelatud. Seda kasutatakse diffuusse toksilise struuma (üks sagedasemaid kilpnäärme ületalitlust põhjustavaid haigusi) korral mõnikord. Mõte on selles, et piisava tiamasooli annusega blokeeritakse kilpnäärme talitlus, samas lisatakse asendusravi L-türoksiiniga, et patsiendil ei tekiks alatalitlust. Difuusse toksilise struuma korral tuleb tiamasooliga ravida vähemalt 6 kuud, lühemale raviperioodile järgneb kiiresti uus ägenemine. Samas võib patsient hästi ravile reageerides kiiresti alatalitlusse minna või ei ole patsiendil võimalust piisavalt sageli hormoonanalüüse teha. Soovitan tungivalt oma mure lapse raviarstiga läbi arutada ja paluda tohtril konkreetset ravitaktikat põhjendada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.