Vereanalüüsis nii ala kui ületalitus 18.10.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere,

tegin kilpnäärme hormooni analüüsid ja sealt ilmnes, et mul on nii üle kui ka alatalitus, kas selline asi on võimalik?

Samuti huvitab mind kas kilpnäärme häired on kuidagi takistuseks spordi tegemisel? Olen kuulnud, et ei või üldse sportida kui on ületalitus? Ja kas ülikõrge pulss, rahulikus olekus 100 võib olla ka tingitud kilpnäärme ületalitusest?
Tänan

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil on ikkagi kas üle- või alatalitlus. Mõlemad korraga pole võimalikud. Seega paluge oma arstil uuesti selgitada, kummaga nimelt on momendil tegemist. Alatalitlus võib küll tekkida näiteks kilpnäärme ületalitluse ravi tagajärjel, kuid üheaegselt mõlemad talitlushäired esineda ei saa.
Väljendunud ületalitluse korral tuleb sportida ettevaatlikult, kuna haigus kulutab organismi energiavarusid ja koormustaluvus on langenud. Võistlustest küll ületalitluse korral osa võtta ei soovita. Ka tervisespordi puhul tuleb jälgida pulssi, vererõhku ja enesetunnet. Kilpnäärme ületalitluse üheks tunnuseks on südamepekslemine rahuolekus, seega kui Teil on kilpnäärme ületalitlus, võib pulsisagedus üle 100 löögi minutis olla tõepoolest sellest tingitud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.