autoimmuunne kilpnäärme alatalitlus 21.10.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen 37 a. naine. 2001 a. dgn mul antud haigus. Võtan türoksiini, praegu 100 mg annusena päevas. Kõik kevaded ja sügised on pidut keeruslisemad olnud. Kuid alates selle aasta kevadest on ilmunud uued, püsivad probleemid tervisega:
- menstruaaltsüklihäired, nende vahed kõiguvad tugevalt, tsüklid ise on kas üliverised/määrivad, PMS on pigem tsükli lõppedes (pisuke turse, närvilisem olek, higistamine)
- kaks korda olen olnud tugevalt turses (kevadel ja nüüd sügisel) - ülekere/jalad, neerud on sellega seoses kontrollitu ja korras, allergiat ei ole leitud, allergiaravimid ei mõjunud, tursed on kestnud 2 nädalat (ja ootamatul nagu algasid ka kadusid)
- nahk jalgadel on muutunud ülikuivaks ja valulikuks, säärtel ka kohati vastu valgust vaadates praguneb, kreemitamise järel nahk punetab ja valutab
- suu-, küünte nurkadesse ning kandadele on tekkinud valulikud lõhed
- kuu tagasi tekkis akne - piirkondadesse, kus seda kunagi olnud ei ole - käevarred, rind, kõht, selg-väga erineval kujul=pea igas nahapooris oli põletik - see oli kummaliselt jube seis?! ja ei julge väita et see nüüd möödas on
- pikemat aega on vaevanud täiesti ootamatud iiveldushood nii söömise ajal kui ka söögiaegade vahel
- viimasel ajal on mul peale söömist tõsiselt külm?!
- augustis hakkasin ootamatult öösiti higistama-ülakehalt lausa voolas külma higi, tekk, padil, lina kõik olid hommikuks äbimärjad
- umbes samal ajal hakkasid ka juuksed välja langema, see kestis tihedalt 2 kuud

olen kontrollinud tervist naistearstil, nahaarstil. kõik korras. perearst on teinud kilpn. talitust hindavaid vereproove, neere on kontrolllitud UH-s. kõik on korras. Hgb on stabiilselt olnud pigem madal (116-120). allergiat ei ole leitud.
ise tegelen aktiivselt vastupidavusspordiga, tarbin periooditi käsimüügis olevaid vitamiine (B; C ning glükosamiin) ning suurema treeningkoormusega aegadel ka taastuspulbreid.
need sümptomid lasevad küll elada ja valdavalt ka töötada, kuid on nii vaimselt kui ka füüsiliselt väga kurnavad ning stressi tekitavad. vahepeal olen väga väsinud, kuid magada ei saa, siis vajun jälle nii stressi, et nutan pool õhtut.
nädal tagasi sattusin haiglasse, seal tehti ka kilpn. UH, leiti nii 1 cm sõlm ühelt poolt ning ülejäänud oli ühtlaselt hägune mass. öeldi, et pilt pole kiita. mis või kuidas edasi tegutseda, ei öeldud. endokrinoloogile on aeg 8juba augustis pandud!) alles novembri lõpus. palun aidake mõelda, kuidas ma ennast aidata saaksin!

tänan,
Marika

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kiri on pikk, kuid vastus tuleb üsna lühike. Kilpnäärme alatalitluse tõttu määratud türoksiinravi adekvaatsust on kerge kontrollida hormoonanalüüsiga. Kui analüüs on korras ja L-türoksiini annus adekvaatne, ei seostu Teie vaevused kuidagi kilpnäärmega ja põhjusi tuleb otsida mujalt. Võimalik, et kannatate ärevushäire või depressiooni käes.
Teie kilpnäärme ultrahelileid on kroonilise autoimmuunse türeoidiidi puhul (see haigus ongi alatalitluse põhjus) ootuspärane ja sellest ennast häirida lasta ei maksa.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.