Ravimid kilpnäärme alatalitluse raviks 11.06.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kuu aega tagasi avastati mul kilpnäärme alatalitlus. TSH näit oli 5,6. Arst kirjutas välja L-Thyroxin Berlin-Chemie 50 mikrogrammi tabletid. Kuna kurtsin ka väsimust, sisemist põhjusteta ärevustunnet õhtupoolikuti, pigistust kurgus ja sagedasti esinevaid kuumahoogusid nii talvel kui suvel, siis kirjutas ta mulle ka Divigel 0,5 mg geeli, mida peaksin kasutama üks kord päevas õhtul enne magamaminekut. Lugesin geeli kasutusjuhendi korralikult läbi ja selgub, et see geel on hormoonasendusravi ja selle ravimi kasutamise riskid on väga suured. Palun öelge, kas ma peaksin üldse seda geeli kasutama ja kas kahjulikud mõjud on tõesti nii suured nagu kasutusjuhendis teavitatakse ? Ja kuidas suhtuda üldse hormoonravimitesse ?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Divigeli riskide suhtes soovitan konslteerida selle määranud günekoloogiga. Kui arst selle Teile ordineeris, siis Teil tõenäoliselt hormoonasendusravile vastunäidustused puuduvad.
L-türoksiini osas võin öelda, et Teie vanuses TSH 5,6 mIU/L veel asendusravi vajadust ei näita. Pigem soovitaksin jälgimist. Arst lähtus tõenäoliselt Teie kaebustest, kuid nii väikese TSH muutuse korral ei pea ma Teie kaebusi küll kilpnäärmest põhjustatuteks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.