Kilpnäärme alatalitluse mõju lihastele 04.06.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere lp. dr. Ambos,

Poolteist aastat tagasi sattusin ma väga tugevate jalavalude ja nendest tuleneva liikumisraskuse tõttu haiglasse, muude uuringute seas võeti mul säärest ka lihasbiopsia, mis näitas lipiidide ladestumist lihastesse. Arsti sõnul olevat mul mingi lihashaigus, kuid kuna ta täpset diagnoosi panna ei osanud, jäi asi sinnapaika. Nüüd sattusin ma hoopis teise probleemi (ebaregulaarne menstruatsioon) tõttu endokrinoloogi vastuvõtule, kes diagnoosis mul peale vereproovi andmist kilpnäärme alatalitluse ning määras raviks L-Thyroxin´i tabletid (1 1/4 tabletti päevas). Kas on võimalik, et mul pole mingit lihashaigust ning et lihasvalud, jalgade kiire väsimine ja lihaste tõmblemine on kilpnäärme alatalitlusest? Ning et alatalitluse tõttu on ka lihaste ainevahetus häiritud ja seetõttu toimub ka lipiide ladestumine? Kui see on võimalik, kas ma siis peaksin mingit lisaravi saama või piisab igapäevasest L-Thyroxini võtmisest?

Ette tänades ja kõike kaunist soovides,
Helen (20 a.)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõepoolest võib olla, et jalgade kiire väsimine ja lihaste tõmblemine on tingitud kilpnäärme alatalitlusest ja hormoonitaseme normaliseerimine asendusraviga toob kaasa ka lihasvaevuste kadumise. Valud lihastes on siiski alatalitluse puhul ebatüüpiline vaevus.
Kas on tegemist ühe või kahe erineva haigusega, saab otsustada, kui kilpnäärmehormoonid on püsinud asendusravi abil korras juba aasta või kauem.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.