Alatalitus 13.04.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Minul on diagnoositud kilpnäärme tugev alatalitus. Tehtud on ka ultraheli, kus paremas sagaras on kolloidtsüst. Raviks on määratud kilpnäärmehormoonid. Minu enda hinnangul on kilpnääre suuremaks läinud ja peale neelatamist on pidevalt tunne nagu mingi klimp oleks kurgus ja see tunne ei kao kui ma uuesti neelatan. Kas kõne alla võiks tulla operatsioon?
Või tuleb võtta ainult tablette?

Teid Ette Tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Operatiivse ravi orienteeruvaks näidustuseks on kilpnäärme maht üle 50ml s.t. kilpnääre peab olema suurenenud võrreldes normiga 2-3 korda. Teile on tehtud ultraheliuuring ja kilpnäärme mahtu on selle käigus kindlasti hinnatud. Soovitan arutleda operatiivse ravi asjakohasuse üle oma raviarstiga.
Kilpnäärme talitlus ei ole kuidagi seotud kilpnäärme suurusega. Alatalitluse korral on asendusravi kilpnäärmehormoonidega vältimatu, sest muul moel on võimatu kilpnäärmehormoonide sisaldust Teie organismis normaliseerida. Sobivas annuses L-türoksiini tablette tuleb tõenäoliselt võtta kogu elu ja kilpnäärme võimalik operatiivne ravi ei muuda siin midagi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.