Kilpnäärme alatalitluse ravi 05.06.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul diagnoositi algav krooniline kilpnäärme põletik (kahjuks põletikumarkerite arvväärtust öelda ei oska). TSH oli 8 ja fT4 14. Endokrinoloog kirjutas välja L-türoksiini 50mcg päevas ja ütles, et kui paari kuu pärast perearsti juures näitajad normis on, ravi jätkub. Siit ka küsimus - kui vereanalüüs näitab, et hormoonide tase veres normis, kas siis suure tõenäosusega jätkub asendusravi kogu elu? Kas on sage, et kroonilne põletik kaob nö iseenesest ja ravi vaja ei ole?
Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegemist on päriliku autoimmuunsüsteemi veaga ja mingit paranemist loota ei ole. L-türoksiin ei ole korraldatud kilpnäärme põletiku raviks (seda ravida ei ole võimalik), vaid sellest tingitud alatalitluse raviks. Tegemist on eluaegse asendusraviga, seega tuleb L-türoksiini võtta jätkuvalt. Korras hormoonanalüüs näitab lihtsalt seda, et L-türoksiini annus on adekvaatne ja võib jääda endiseks.
Lohutuseks võib öelda, et L-türoksiiniga oma hormoone korras hoides võite elada pika ja täisväärtusliku elu ennast milleski oluliselt piiramata - võite teha sporti, reisida, sünnitada lapsi jne. jne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.