IgE näitaja üle normi 28.02.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Perearsti juurde läksime selleks, et 10-aastasel lapsel on jalgadel (kõige rohkem põlveõndlas ja hüppeliigese juures) punased, karedad ja sügelevad laigud. Neid kohti ta kratsib nii, et on verine. See probleem on juba mitu aastat olnud. Kasutame Eucerin (10% Urea lotion) ja Bepanthen Anti-Exem kreemi.

Perearst lasi teha vereproovi, mille osad tulemused on järgmised:
1) IgE üle normi 307,00 kU/l (normivahemik: <95 kU/l)
2) Segu fx1: maa-, sarapuu-, para-, kookospähkli, mandli IgE üle normi 2,26 kU/l (normivahemik: <0,35 kU/l)
3) TSH alla normi 0,52 mIU/l (normivahemik: 0,70-4,00 mIU/l)
Saan aru, et lapsel on pähklite vastu allergia. Mida see IgE näit täpsemalt näitab? TSH on seotud kilpnäärmega. Mida see normist madalam näit täpsemalt tähendab?

Ette tänades

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

-Atoopilise dermatiidi raviks on ägedas perioodis vaja kindlasti hormoonkreemi, ainult niisutavate kreemidega kirjeldatud haigusnähte kontrolli alla ei saa. Niisutavaid kreeme tuleb kasutada regulaarselt, hormoonkreemi kuuridena ja retsepti saab kirjutada ka perearst. Nõrk hüdrokortisooni kreem on apteegis käsimüügis, ka sellest võib abi olla. Sügamist tuleb kindlasti vältida, sest kratsimine ei lase nahal paraneda.
-Üld IgE väärtus on kõrge ja pähklite paneeli IgE on positiivne. Positiivseks võivad selle testi teha üks või mitu paneeli koostisesse kuuluvast pähkli allergeenist. Täpse vastuse saab uuringu jätkamisel st ühekaupa testimisel. Tugevalt väljendunud allergia puhul on oht reageerida pähklile ka väikese koguse söömisel, sest võib tekkida anafülaktiline reaktsioon. Sellel puhul on soovitus pähkleid vältida nende võimaliku omavahelise kokkupuute tõttu pakendis/pakendamisel.
- TSH väärtuse pärast praegu muretsema ei pea, see on sisuliselt normi alumisel väärtusel. Täpsemalt saab lugeda netist nt TÜ kliinikumi kodulehelt "kilpnääret stimuleeriv hormoon", sest seda infot siia ümber kirjutada ei ole ilmselt vaja.

Heade soovidega,
Kjulge