Punnid aastase lapse näol 24.10.20 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Paar päeva tagasi tulid aastasele lapsele enamjaolt näole (mõned üksikud ka kehale) punased laigud justkui villilise/vinnilise sisuga, mis mõne tunni möödudes iseensest kaovad. Millega võiks tegemist olla?
Viimasel ajal tundub olevat ka dermatiit (kuivemad laigud pisikeste punnikestega) kehal ja jalgadel-kätel. Kas asi võib olla toitumises - olen suurendanud piimatoodete hulka tema menüüs (maitsestama jogurt, kodujuusr)?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Pildil olev lööve on iseloomulik urtikaariale. Selle kõige sagedasemaks põhjuseks väikelastel on toit. Kui varem ei ole piimast löövet tekkinud, siis pigem ei seostaks piimaga, vaid piimatoodetes olnud lisanditega.
Kodujuust ja maitsestamata jogurt enamasti löövet ei peaks tekitama kui ei ole piimaallergiat. Mõelge veel, kas laps on saanud tsitrusvilju, kakaod, tomatit, viinamarju, värvilisi jooke, maiustusi...midagi neist esmakordselt või midagi neist suuremas koguses või mitut asja samaaegselt. Kui lööve sügeleb, siis sobib antihistamiin (Zyrteci tilgad).
Heade soovidega,
Kjulge