Piimavalguallergia 28.11.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Lgp dr Kaja Julge

Minu laps on praegu 7-kuune. Enne 6-kuuseks saamist tekkis tal piimavalguallergia. Praegu saab ta nii rinnapiima kui Aptamill Allergy Care piima.

Lugesin, et piimaallergiat põdenud lastel on hilljem suur astma või allergilisesse nohusse haigestumise risk. Kas peaksin juba lapse praeguses vanuses püüdma kaitsta teda allergeenide eest nagu tolmulestad ja loomakarvad? Meil endal loomi ei ole, aga elame ühes majas vanavanematega, kellel on nii kass kui ka koer. Nii et karvad kanduvad esikusse ja meie korterisse vanavanemate riietega.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Toiduallergia puhul on risk allergilise nohu ja astma tekkeks tõepoolest suurem kui toiduallergiata lastel. Samas on oluline siin ka peres allergia ja astma olemasolu - mida rohkematel lähisugulastel on allergiat, seda suurem on ka lapse risk mingi allergiahaigus saada.
Loomakontakti vältimine ei tarvitse allergia teket ära hoida. Ülitundlikkuse kujunemiseks piisab väga vähesest allergeenikontaktist. Samas on tehtud uuringuid ja leitud, et kokkupuude loomaallergeeniga varases eas võib hoopiski allergia teket vältida. Mis ühele lapsele on ohuks võib teisele olla just kaitseteguriks. Praegu ollakse seisukohal, et kui loomakontakt on sünnist saati olnud, ei pea sellest loomast loobuma ja kokkupuudet tingimata vältima. Kui on aga kujunenud ülitundlikkus, kui on esinenud aevastamist, silmade sügamist või vesise eritisega nohu, mis pole viirusinfektsioonist tingitud või siis köhahooge - oleks õige teha allergia uuringud. Tolmulestade vähendamiseks on head nõuanded kirjas allergialiidu koduleheküljel (www.allergialiit.ee). Paraku on nii, et pärilik eelsoodumus mõjutab allergia kujunemist enam kui allergeenikontakt.