Lapse väljaheide limane 24.05.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Laps on hetkel 4,5 kuune ning rooja on juba ca 3 kuud limane. Lima on rohkelt, vahepeal väljub kaka lausa tarretisena. Perearsti sõnul seni kuni laps kaalust juurde võtab, ei ole vaja muretseda. Laps aga on öösiti ja ka päeval magades rahutu, ärkab tihti, hoiab ennast kägaras, punnitab. Jah, osa sellest on kindlasti gaaside tõttu aga limakogust arvesse võttes (seda on igas roojas) on arusaadav, et laps on häiritud.
Laps on rinnapiimal, mina ei ole juba samuti pea 3 kuud piima tarbinud (kahtlustame piimavalgutalumatust). Allergoloogi juures on laps käinud, allergiat ei tuvastatud - ei piimale ega teistele suurematele allergeenidele, seetõttu ka arvamus, et tegemist pole mitte piimavalguallergia vaid piimavalgutalumatusega.
Piima dieedist välja jätmine ei ole lima kogust vähendanud.
Kelle poole pöörduda või milliseid teste paluda teha? Ka allergoloog ei osanud lima kohta midagi öelda. Oleme nõutud ja laps kannatab.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Rinnapiima saaba lapse roojas võib olla lima. Testidega ei ole seni piimaallergiat kindlaks tehtud ja kui õigesti aru saan, ei ole ka piima ja piimatoodete vältimine ema menüüs rooja muutust st lima kogust vähendanud. Seedetrakti kaebuste korral oodatakse eliminatsioonidieedi mõju mitu nädalat. Ainuüksi lima esinemine ei peaks murelikuks tegema kui laps kasvab hästi ja see tema enesetunnet oluliselt ei mõjuta. Püüdke oma toidus vältida toite, mis tekitavad gaase. Kõhugaasid on kõige sagedem rahutuse põhjus esimestel elukuudel. Nende teket vältida ei saa, need on loomulik seedeprotsessi osa. Ema toidu valikuga saab teket veidi mõjutada ja oluline on, et nad väljuksid. Abi võib olla ka nn gaasirohtudest. Infacol on sobiv valik.
Kui kaebused süvenevad, roojas on verd, tekib probleeme mittepiisava kaaluiibega, siis oleks vaja uut allergoloogi või gastroenteroloogi konsultatsiooni.
Heade soovidega,
Kjulge

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Allergoloogia

4 kuusel beebil roheline ja limane kaka

Tere!

Pöördun teie poole seoses enda nelja kuuse beebi kõhuprobleemidega. Nimelt on tal mitu kuud juba limane, rohekas ja aeg-ajal verekiududega väljaheide (pilt tehtud 24.02). Vahel läheb ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Kirjelduse põhjal võib olla tegemist proktokoliidiga. See võib tekkida rinnapiima saaval lapsel, roe on limane ja verekiududega, samas lapse seisund ei ole oluliselt häiritud ja kasvab ...

Loe edasi

4-kuusel kõhulahtisus ja rahutus

Tere!
Minu 4-kuusel beebil on juba kuu aega väljaheide roheline, vedel, vahel limane. Lisasin pildi manuses. Kakab umbes 1x päevas, lisaks on sageli rahutu ja magab vaid lühikesi uinakuid. Öösiti ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Tegemist ei tarvitse olla piimast põhjustatud ülitundlikkusega, sest olete seda vältinud, kuid probleemid kestavad. Kui põhjuseks oleks ainult piim, siis peaks ema dieedist abi olema.
Loe edasi

4 kuuse beebi limane väljaheide

Tere!

Meie 4-kuusel rinnapiima beebil on juba kuu aega olnud kaka roheline (männiroheline, mururoheline, erkroheline) ja limane. Vahepeal on väga vedel nagu vesi, vahel normaalsema konsistentsiga ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Tegemist võib olla toiduallergia või talumatusega. Nädal aega menüü muutust ei ole piisav, et hinnata selle mõju. Rooja muutus tekib mitmenädalase dieedimuutuse korral.
Kõige ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: