Laps hingab suu lahti 28.10.11 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

meil on probleemiks, et laps hingab pidevalt suu kaudu, ka siis, kui nohu ei ole ja nina otseselt kinni ka pole. Kui palun tal suu kinni panna, saab hingatud küll, samas teeb esimesel võimalusel suu jälle lahti ja ütleb, et tal on nii parem. Adenoidi on kontrollitud aasta tagasi, siis oli kõik korras. Kõrvapõletikke pole kordagi esinenud, kui nohu on, siis on see pigem vesine, mitte roheline nagu adenoidi puhul ilmselt peaks. Samas on lapsel eelmisel aastal diagnoositud kergekujuline astma ja kirjutatud sügistalviseks perioodiks välja Singulairi rohi (esinesid pikalevenivad köhad, aeg ajalt kiuned kopsus, sage viirushaiguste põdemine). Sel aastal jätkame Singulairi võtmist, kuna septembris 4 päeva kestnud ägeda köha järgselt jäi köhatama, mis ei tahtnudki lõppeda. Köhast oleme enam vähem jagu saanud, aga praegu teebki muret kõige rohkem see suuhingamine.

Kas peaksin kahtlustama ikkagi adenoidi, või võib see kuidagi astmaprobleemidega seotud olla?

Lisaks suuhingamisele tuleb tal tihtilugu ka kerget ebameeldivat tatilõhna suust.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Kui suuhingamine oli probleemiks ka aasta tagasi kui kontrolliti adenoidi ja see ei olnud suur, tuleks ikkagi arvesse ka allergia probleemid ja sellest põhjustatud ninaturse. Kõige sagedasem ninaturset põhjustav allergeen on selles vanuses kodutolmulest. Kui see oleks olnud allergoloogiliste uuringutega positiivne, oleksite ilmselt seda ka kirjas maininud... Et diagnoositi astmat, siis ka see on üheks märgiks, et nina limaskest on ülitundlik ja reageerib erinevatele ärritajatele ja allergeenidele (ka juhul, kui neid ei ole veel testidega õnnestunud kindlaks teha). Suure adenoidi puhul on tavaliselt ninahingamine pidevalt takistatud, turse puhul mitte nii pidevalt. Samas üks ei välista teist. See, et aasta tagasi ei olnud adenoid suur ei tähenda veel tingimata seda, et praegu pole ta suur. Ebameeldiv hingeõhk on bakteriaalse põletiku lisandumisest ja üheks põhjuseks on ka adenoidiit ehk adenoidi põletik. Hea oleks, kui kurgu-nina-kõrvaarst teeks uuringu. Ninaturse vähendamiseks sobivad pikaajaliseks kasutamiseks mõeldud paiksed ninahormoonid, mida saab üldjuhul arstiretseptiga. Kui ninahormoonist tekib oluline paranemine, toetab see ikkagi turse/allergia olemasolu. Allergiale on iseloomulik ka ninasügelus, grimassitamine, aevastamine. Püüdke vältida tubasid õhusaastajaid (tolm, olmekemikaalid, tubakasuits, intensiivsed lõhnad). Mõnikord on tegemist harjumusliku suu lahti hoidmisega. Sel puhul ei aita mingi ravi! Parimate soovidega,
Kjulge