Pidev nohu ja köha 05.02.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Lapsel on pidev nohu ja köha. Algab vesise ninaga ja hiljem rohekas paksem tatt. Hingab palju suu kaudu, öösel hingab sügavalt ja häälekamalt. Köha on kord kinnine kord rögane.
Nüüd käib nädal lasteaias 2 nädalat kodus. Talle ei ole allergiateste tehtud ja mulle ei tundu et see pidev nohu ja köha oleks normaalne. Tahaks teada millise arsti poole võiks pöörduda et uuritakse millest see tekkida võiks.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kui lapsed hakkavad käima kollektiivis, siis on neil sageli infektsioone, mis enamasti põhjustatud viirusnakkusest. Tavaliselt algab nohu vesise eritisega, siis muutub paksemaks ja kollaseks või roheliseks ning möödub 1-2 nädalaga. Viirusköhale on iseloomulik alguses kuiv köha, seejärel rögane ja möödub ka paari -kolme nädalaga. Kui lisanduvad uued infektsioonid, siis on põdemisi tõesti tihti ja terve oleku aeg üsna lühike. Kui laps oli enne kollektiivi minekut täiesti terve, ei ole olnud toiduallergiat ega nahalööbeid, peres ei ole allergiahaigusi/astmat, siis on ka suurema tõenäosusega tegemist vaid viirusinfektsioonidega. Allergiale viitavad on sagedased aevastamisega ja vesise eritisega või ninakinnisusega kulgevad nohud, silmade sügelus, köha enamasti kuiv või vahelduvalt kuiv ja rögane. Kui on suuhingamine, siis adenoidi osas kontrollivad last kurgu-nina-kõrvaarstid. Varem tehti sageli diagnostikaks röntgen uuring ninaneelust, nüüd hinnatakse adenoidi suurenemist põhiliselt läbivaatuse käigus.
Allergiauuringuid teevad laste allergoloogid-pulmonoloogid.

Heade soovidega,
Kjulge