Allergia 30.01.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviksin Teie nõu saada. Laps on 4a. Alustan võimalikult lühidalt algusest, kohe imiku eas tekkis tal atoopiline dermatiit, mis oli ikka päris hullusti. Nahka pidime kindlasti 2xpäevas baaskreemiga kreemitama, lisaks hormoonsalvid, Zyrteci tilgad. Peale vanni läks asi alati tunduvalt hullemaks ehk seda tegime nii harva kui võimalik. Algselt oli allergia ainult nahal, aga kuskil 1,5a tagasi tekkisid ka muud sümptomid. Nimelt aevastamine, kinnine nina/järsku algav vedel nohu, järsku algav tihe köhimine(justkui miski ärritab kurku). Kõik need sümptomid kadusid kiirelt kui läksime värske õhu kätte(juhul kui tekkis toas ägedam köha/nohu) või kui andsin Zyrteci tilkasid. Lapsel on väga sageli ninakinnisus, eriti just pikali minnes ja magama jäädes. Kuskil taga on tatt, aga nuusates mitte midagi välja ei tule. Nina on turses. Oleme kasutanud ka Nasonexi, aga väga suurt tulemust sellega ei näe. Tihti peale pikaajalist ninakinnisust(periooditi on asi leebem/hullem), juhul kui on hullem olnud, siis lööb ka kõrvadesse valu. Sellel ajal tal kunagi palavikku ei ole olnud, muidu on ka enesetunne hea, mängib, sööb, joob. Lihtsalt aegajalt ütleb aii kõrv valus ja siis jälle mingi hetk ei valuta üldse. Perearstil oleme käinud tihti kõrvasid näitamas kui tal valutab. Tavaliselt on üks kõrv äärest kergelt punane ja kile tuhm. Midagi hullu justkui ei ole, mingit mäda kõrvas vm ei ole kunagi olnud. Perearsti lahendus on olnud alati antibiootikum. Veri on olnud pigem korras või väga minimaalne põletikunäit. Viimanekord ta verd üldse ei võtnud ja kirjutas lihtsalt taas antibiootikumi välja. Seekord otsustasin paar päeva oodata andmisega ja see tuikav valu kadus ise täiesti ära. Ei pidanudki andma. Käisime ka veel nina-kõrva-kurguarstil, kes ütles, et antibiootikumidest ei ole kasu sellel juhul. Tema soovitus oli lõigata adenoidid, torgata kõrvad läbi(kui sain nii õigesti aru sellest protseduurist) ja võtta ka igaksjuhuks mandlid ära. Mainin veel sellise asja vahele, puhkasime just kuuaega soojas ja seal oli 0 mure. Mitte kordagi nohu, köha, ühtegi allergia sümptomit, isegi mitte nahal. Nii kui Eestisse tagasi tulime, hakkas kohe päevapealt kõik pihta. Jälle ninakinnisus, hiljem köhatamine jne. Hetkel on meil kirjas operatsiooni aeg, aga mulle endale tundub, et asi on ikkagi pigem allergias kui adenoidides/mandlites. Kurguvalu ei ole tal kunagi olnud või muid muresid mandlitega. Arsti jutust sain aru, et lihtsalt veidi suurenenud, aga see vist on viirusteperioodil lasteaia lapse puhul üsna tavaline?(lisan ka pildi mandlitest.)
Kohe kuidagi ei tahaks niisama seda operatsiooni teha. Magab ta enamjaolt vaikselt, läbi nina hingates. Juhul kui see ninakinnisus on hullem, siis vahest nohiseb ja aegajalt hingab läbi suu, aga mitte igapäevaselt. Vahest väga harva kui on ikka väga kinni nina ja kuidagi hingata ei saa pikali, oleme kasutanud laste Sudafedi spreid, mis teeb koheselt lahti ja saab hommikuni magada. Käisime ka allergoloogi vastuvõtul ja tegime testid, lisan need tulemused siia juurde. Lähme sinna vastuvõtule veel tagasi. Jutt sai nüüd pikk, proovisin võimalikult lühidalt kõik vajaliku kirja panna.

Sooviksin väga Teie arvamust ja soovitusi. Olen juba üsna nõutu, mida teha ja proovida. Oleme proovinud ka kodus kõiki asju vahetada, eemaldada, mis võiks esile kutsuda allergiat(vahetanud tekid, padjad, ära võtnud vaibad jne). Justkui mitte miski ei aita kui ainult kliimavahetus, mis päeva pealt kõik probleemid ära kaotas, aga see kahjuks ei ole kõige lihtsam tee. Olen nõus ka kõiki tasulisi teste, teraapiaid, mis iganes tegema, aga ainult mida.

Kas need pidevad nohud, köhad võivad olla ainult allergiaga seotud? Kas Teie soovitaksite selle kirjelduse põhjal adenoidide/mandlite operatsiooni? Juhul kui oleks probleem adenoidides, kas see võib olla, et nad vahepeal justkui kaovad ja siis jälle tulevad tagasi? Näiteks, et tal reisil kadusid kõik sümptomid ära, kas suurenenud adenoid võib nii järsku kaduda?

Laps vahetas ka lasteaeda septembris. Eelmine lasteaed oli täiesti uus, hetkel vanem lasteaed. Pean silmas siis just ruume. Eelmises lasteaias ei olnud üldse nii tihti selliseid nohusid, köhasid. Aga praeguses käib 3-4päeva ja jälle seis hull. Kas võib ka olla, et seal midagi üldse ei sobi?

Olen ise(lapse ema) väga allergiline pea kõigele, on ka allergiline astma. Minu isal on sama ja ka onul.

Suured tänud ette juba!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Lapsel on allergiline nohu ja astma.
Väga oluline on sensibiliseerumine kassi suhtes, aga ka koera ja õietolmude suhtes on testid positiivsed.
Kui olite allergeenivabas keskkonnas, siis ei olnud ka kaebusi.
Kindlasti on vaja minna allergoloogi vastuvõtule, et alustada allergilise riniidi ja astma raviga.

Parimat!
Kjulge