Kas allergiline nohu või harjumus suu kaudu hingata 22.12.23 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Mure on 2.7 aastase poisslapsega.
Laps hakkas okt alguses üleöö norskama. Varem magas vaikselt ja ei olnud ühtegi probleemi. Samuti sel hetkel oli tal nohulaadne asi kus kuskil ninas midagi lörises nagu oleks nohu, aga välja midagi nuusata ei olnud. Mandlid olid samuti peaaegu keskjooonel koos. Põletikunäidud olid korras.
Kümne päevaga kadus see lörin ninas ära ja samuti mandlite paistetus tõmbas tagasi. Läbi nina nohisemine jäi. Arvastati adenoid. Enne oppi saime kasutada arsti soovitusel 3 nädalat nasonexi. Mõju ei olnud. 01.12 käisime adenoidi eemaldamas mis oli arsti jutu järgi üllatavalt suur olnud. Peale oppi taastus laps hästi. Mureks on see, et laps on ikkagi enamus ajast suu lahti. Õhtul läheb magama ja vajub ikka suu lahti ja hingab korraga läbi nina ja suu. Kui tal suu kinni vajutan siis hingab vaikselt läbi nina. Ei ole aru saada, et ninas miski takistus oleks et hingata raske . Nii kui käe ära võtan siis vajub suu jälle lahti ja hakkab läbi suu hingama. Samas magab ta mul vaikselt. Mõnel ööl veidi nohiseb. Pidevalt sügab ka ärkvel olles oma nina. See on ka pikalt kestnud. Allergia testid on tehtud sept kuus kuna köha oli pikalt. Allergiaid ei avastatud. Kas tõesti võib olla lapsel mingi allergia ikkagi kuna ei hinga läbi nina ? Või siiski võis tekkida kahe kuuga harjumus hingata läbi suu ? Kuhu pöörduma peaksin ? Lapsest kahju kuna näen, et ta ei puhka ennast välja. Suu kuivab pidevalt ja tahab öösel juua. Sept kuus magas vaikselt suu kinni ja terved ööd jutti.Alates oktoobrist on see mure meil olnud.
Oskate ehk nõu anda . Aitäh.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

See, et allergiauuringud olid negatiivsed ja ninahormooni kasutamisest ei olnud abi, räägib allergilise riniidi vastu. Samas võib see veel tekkida, testid näitasid praegust olukorda...

Adenoidektoomia järgselt võib jääda püsima harjumuslik suuhingamine küllalt pikaks ajaks.

Hea oleks suuhingamise pikemal kestmisel siiski hinnata ka suulihaste funktsiooni. Müofunktsionaalne teraapia on lihaste funktsiooni parandamiseks. Seda teevad vastava ettevalmistusega logopeedid.

Heade soovidega,
Kjulge