Ebakvaliteetne uni ja suuhingamine 23.03.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Poisslaps saab kohe 14.mail kolme aastaseks.
Probleemid hakkasid päeva pealt. 09.10.23. Hakkas õhtul magama minnes kohutavalt norskama. Tekkis esmakordselt ninaneelunohu kus nina seest lurises ja välja ei tulnud midagi. Samuti olid mandlid paistes ja suured. Õhk ei käinud enam ninast läbi. Päev enne seda magas vaikselt ööd läbi ärkamata. Ei ühtegi nohinat ja hingas läbi nina. Suu kinni. Nohu kestis 10 päeva. Peale nohu ja mandlite taandumist jäi suu lahti hingamine ja tugev nohisemine. Saime kurguarstile aja ja tuli välja et adenoid suur. Kahe kuuga saime opile. Opp oli 01.12.23. Adenoid olevat olnud lapse kohta väga suur. Laps taastus opist hästi. Probleem on selles, et suuhingamine on jäänud. Mingis asendis ei käiks õhk ninast nagu üldse eriti läbi ja hingab nohisedes. Just selili olles. Külili magades magab vaikselt suu lahti. Samas kui suu kinni panen siis hingab külili vaikselt läbi nina. Aga näen, et see hingamine ja uni ei ole üldse sama nagu enne adenoidi probleemi. Kas lapsel võib olla allergia ? Meile kirjutati ka nasonex 2× päevas mida oleme nüüd võtnud 3 nädalat. Mõju ei ole näha. Arst vaatas, et nina on ilusti puhas ja ei tohiks probleeme olla läbi nina hingamisega. Miks see probleem siis ikkagi tekib ? Samas päeva aeg on ta enamasti suu kinni ja siis kuulen kui õhk sinna " vuhiseb". Ei ole vaikne hingamine läbi nina. Lapsel on ebakvaliteetne uni. Ärkab tihti ja küsib juua. Kuhu pean veel pöörduma ja mis mure võib lapsel olla ?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Peale adenoidide eemaldamist on mõnikord jätkuvalt suuhingamist.
Nasonex on ninas turse vähendamiseks. Ravitulemust hinnatakse 1-2 -kuuse ravi järgselt.
Allergiateste tehakse allergoloogi vastuvõtul. Synlabis saab lasta ka testida kui allergoloogi ooteajad jäävad pikaks.
Allergia tõenäosus on suurem kui lähisugulastel on allergiat, kuid see ei välista samas lapsel allergia olemasolu.
Kuidas kurgu-nina-kõrvaarst hindas kurgumandlite suurust, kas need ka tavapärasest suuremad?

Kjulge