Hematoom säärel 18.01.22 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Kukkusin 1.jaanuaril, nahk jäi terveks aga säär põlvest allapoole läks paiste ja siniseks. Määrisin Liotoniga, paistetus ja sinikas kaudusid päris kiirest aga umbes nädal hiljem avastasin et põiki üle sääre on sõrme laiune ja pikkune hematoom. Kuna kogu jalg hakkas ka valutama siis käisin perearstil, kirjutati antibiootikumid ja määrin ka Troxevasiniga. Silmaga vaadates pole jalal suurt midagi viga, paistetust ei ole ja värv ka päris normaalne, ainult see nahaalune vorp on nüüd küll nagu natuke pehmem aga selle eest laiem - oleks nagu laiali valgunud. Kas see on paranemise tunnus et valgub laiali või vastupidi, hematoom suuremaks muutunud? Jalg valutab endiselt, sellepärast võtan ka valuvaigisteid aga jalg suriseb, väsib igas asendis ära ja külmetab, verevarustus häiritud. Lugesin et hea oleks panna peale rõhkside ja teha kompressi, kas see aitab või võib hoopis hullemaks teha? Kas ülejäänud jalaosale, mitte sellele hematoomi kohale, võiks massaazi teha et veri paremini liiguks? Või võiks seda kohta ka kergelt masseerida?
Ja kui kaua sellise hematoomi paranemine aega võtab, vähemalt et jalg enam ei valutaks ega teeks vaeva? Võibolla ma olen kannatamatu aga kukkumisest ikkagi möödas juba 18 päeva. Pealegi ei tundunud eriti suur vigastus olema.

Ette tänades

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Masseerimist mina ei soovitaks. Võimalik, et see hematoom on nii suur, et vajaks evakueerimist/tühjaks laskmist. Valu peaks sellise ajaga juba järgi andma. Soovitan näidata kirurgile.