RSV vaktsiin ja muud vaktsiinid 19.12.22 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere!

Tekkis selline küsimus, et kui lapsele tehakse RSV vaktsiine, siis meie enda pediaater ütles, et samal ajal ei tohiks teha prevenaar vaktsiini (kui siis ainult samal päeval RSV vaktsiiniga), muidu ei ole piisavat vahe nende kahe vaktsiini vahel. Algul pidime tegema mõoemad vaktsiinid korraga, aga vaktsineerijad ütlesid, et nemad ei tea prevenaar vaktsiinist midagi. Proovisin lastearstile helistada, aga ta on ilmselt puhkusel- niisiis küsimus, kas RSV ja näiteks prevenaari ning RSV ja muude plaaniliste riiklike vaktsiinide vahel, mida tehakse perearsti juures, peab olema mingi kindel vahe või otseselt pole see oluline?

Aitäh!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
RSV vastane lastele mõeldud klassikaline vaktsiin on uuringute staadiumis. Praegu manustatakse erinäidustusega so sügavalt enneaegsetele ja raskete südame-, kopsuhaigustega, immuunpuudulikkusega lastele esimesel kahel eluaastal profülaktiliselt RSV vastaseid antikehi (Synagis). See otsus tehakse konkreetselt igale üksikule lapsele.
Prevenar on pneumokokist põhjustatud infektsiooni vastane vaktsiin ja selle manustamiseks on erinevaid skeeme.
Kirjast ei selgu lapse vanus, vaktsineerimise põhjendused jt olulised andmed.

Otsuse vaktsiinide manustamise kohta saab teha vaid see arst, kes on need vaktsineerimised planeerinud.

Heade soovidega,
Kjulge