Vaktsineerimine 05.09.18 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

TERE !
Küsimus on selline, et tulemas on MMR1 vaktsiin lapsele, kuna saab kohe üheaastaaeks. Aga väga kardan selle tegemist ning kahtlen, kas teha. Nimelt, kas on võimalik seda näiteks edasi lükata ?
Kas on see üldse vajalik kui meil neid haiguseid ei ole enam palju ?
Kardan, et süst võib tema arengule mõjuda, olen lugenud, et seda võib juhtuda. Samuti, allergilisi reaktsioone, krambid, hingamishäired jne. Kas on võimalik teha eelnevalt analüüse, nende ainete suhtes, mida vaktsiin sisaldab. ?

Loodan väga, et saan vastused kõikidele küsimustele Teie käest
Tänan!

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

Tere!

Tegemist on vaktsiiniga, mis kaitseb mumpsi, leetrite ja punetiste vastu - kõiki neid haigusi on meie ümber. Kõige vähem neist kolmest ringleb leetreid, kuid tänu madalale vaktsineeritusele on need jälle levima hakanud. Näiteks aprillis esines Saaremaal mitu leetrite juhtu. Leetrid on ülimalt nakkusohtlik haigus. Tänapäeval inimesed ka reisivad palju ja haigused reisivad koos inimestega.

Laps on alles väike ja ta vajab kaitset - just seda vaktsiin pakubki. Mõned inimesed arvavad ekslikult, et vaktsiin on lapse organismile koormaks - tegelikkuses puutub laps igapäevaelus juba vastsündinuna kokku palju suurema hulga haigustekitajate antigeenidega kui seda üheski vaktsiinis on - ja saab hakkama. Vaktsiin tekitab organismis reaktsiooni, mis sarnaneb väga loomulikule immuunsusele, st vaktsiin aktiveerib keha enda protsessid. Tavalisteks kõrvaltoimeteks on süstekoha reaktsioon (punetus, süstekoha valu ja turse) ja üldine halb enesetunne (laps on viril), harva ka palavik. Need sümptomid kestavad maksimaalselt 72h ja lähevad üle ilma sekkumiseta. Kui laps tunneb end halvasti, võib talle anda lastele sobivat valuvaigistit.
Raskeid kõrvaltoimeid esineb vaktsiinidel tänapäeval haruharva, vaktsineerimiskoolitused läbinud meedik oskab välja selgitada, kas last tohib vaktsineerida või mitte - selleks muide ei ole vaja teha ühtegi analüüsi ega uuringut.

Vaktsineerimist on alati võimalik edasi lükata ja on võimalik ka vaktsineerimisest keelduda - Eestis on vaktsineerimine vabatahtlik. Vaktsineerimine on võimalus, mida riik meile pakub - tegelikkuses on vaktsiinid teinekord väga kallid, ja kui riik ei toetaks, ei suudaks paljud pered oma lastele vaktsiine osta.
Ka arsti jaoks on äärmiselt oluline, et tema patsiendid, eriti need kõige pisemad ja armsamad end hästi tunneksid ja terved oleksid. Usaldage oma arsti - ta tahab teie lapsele samuti head.
Mina oma lapsi vaktsineerimata jätta ei julgeks, ei julgeks ka vaktsiine edasi lükata - vastupidi, olen ostnud neile juurde ka need vaktsiinid, mida riik meile praegu tasuta ei anna (puukentsefaliit, pneumokokk).

Lugupidamisega
Karmen Joller