vaktsineerimine 16.05.21 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere

Minul on seoses laste vaktsineerimisega kaks muret/küsimust:

1) Esimesel lapsel tekkis peale teise kuuikvaktsiini süsti (infarix hexa) saamist tõsine kõrvalnäht-apnoehoog (peale lapse magamapanemist hakkas kummaliselt kõõksuma ja lakkas hingamast ja reageerimast). Peale antud hoogu käisime lapsega emos, perearstil ja ka neuroloogi juures, et välistada muud põhjused antud hoole. Ka ravimiametiga konsulteerides arvasid nemad, et hoog oli vaktsiini põhjustatud. Peale seda korda laps vaktsiine enam saanud ei ole. Kuna laps on minemas lasteaeda, siis sooviksin teada, kas oleks mingeid alternatiivseid vaktsiinide kombinatsioone, et saaks tehtud difteeria-teetanuse ja lastehalvatuse vaktsiin. Kui jah, siis milliseid kombinatsioone kasutada ja kuhu pöörduda? Infarix hexat kasutada enam ei soovi.

2) Tulenevalt väga hirmutavast kogemusest esimese lapsega ei ole hetkel kuuikvaktsiini teinud ka nooremale lapsele (tehtud on teetanuse-ja rotavaktsiinid). Kui suur on tõenäosus, et ka temal selline kõrvaltoime esineda võib? Kas on nii, et kui perekonnas ühel lapsel on nii juhtunud, juhtub tõenäoliselt ka teisega? Kas on mõtekas teda antud vaktsiiniga vaktsineerida või kasutada samuti mõnda muud vaktsiinide kombinatsiooni? Perearsti juures seda ilmselt teha ei saa aga olen valmis vajaduse korral seda tasulises kliinikus tegema. Igaksjuhuks lisan, et antud lapsel on tugev piima-ja munaallergia ja ekseem. Kas ka need mängivad otsustamisel rolli ja tuleks pigem oodata kui ta nendest "välja kasvab"?

Ette tänades

Murelik ema

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Saan aru, et teie esimesel lapsel oli peale 2 doosi kuuikvaktsiini nn hüpotoonilis-hüporesponsiivne episood, mis on suhteliselt hästi kirjeldatud harvaesinev kõrvaltoime, mis lapsele püsivat kahju ei tee. Kahjuks ei tea ma hetkel vanema lapse täpset vanust. Võimalik on last vaktsineerida ilma läkaköha komponendita , kuid siis on vaja teha eraldi süstetena DT ( Diftet), IPV ( Imovax Polio), Hib (Act-Hib) ja B-hepatiit. Teie perearst saab vastava vaktsineerimiskava teile koostada ja Terviseametist vaktsiinid tellida.
Tõenäosus, et selline kõrvaltoime võib esineda pere teisel lapsel on väga väike. Julgeksin soovitada last vaktsineerida. Vaktsineerimist ei takista kindlasti lapsel esinevad allergiad.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Vaktsineerimine

Luupus ja Covid vaktsineerimine

Tere! Mul on erütematoosluupus elundi või süsteemi haaratusega M32,1 , reumatoloogiline mitraalstenoos koos puudulikkusega,täielik arutmia jne. Nüüd on probleem,kas võiksin oma haiguste pagasiga Covidi ...

Eda Tamm

Vastas dr Eda Tamm

Tere!

Kuna kuulute oma haiguste poolest riskigruppi, siis on COVID 19 vastane vaktsineerimine teile näidustatud.
Enne vaktsineerimist oleks õige nõu pidada oma perearsti ja/või eriarstiga, ...

Loe edasi

Vaktsineerimine

Kui koolilapsele teha Pentaximi vaktsiin Tetraximi asemel,see on ohtlik?

Eda Tamm

Vastas dr Eda Tamm

Tere!

Pentaxim kaitseb võrreldes Tetraximiga lisaks hemofiilusinfektsiooni vastu, aga seda pole koolilapsele enam tarvis teha. Selle tekitaja vastu vaktsineerimine lõppeb ära 2-aasta vanuses. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: