5-aastase lapse vaktsineerimine eri haiguste vastu 14.11.21 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on mure oma 5-aastase tütre pärast. Nimelt alustas ta regulaarselt lasteaias käimisega alles mai lõpus 2021 ning juunis ja augustis lasteaias käies ta haige ei olnud. Kindlasti mängis rolli suvine soe aeg jne. Kuid nüüd on ta pidevalt haige. Juba augusti viimastel päevadel haigestusime grippi (kusjuures terve perega, aga kõige enne avaldusid sümptomid lapsel). Järgnes 3 nädalat kodust ravi, perearstile käisime ka ennast näitamas.
Siis sai laps vaevalt poolikute ja täispäevadega neli päeva lasteaias taas käidud, kui uus viirus meid maha niitis. Jälle 2,5 nädalat haigust ja tervel perel. Vahepeal ma lihtsalt ei lasknud teda kuu aega lasteaeda, sest lapsest oli kahju ja ma ka ise ei jaksanud ega tahtnud enam haigeks jääda, sest see on tõesti äärmiselt kurnav ja ausalt öeldes ka minu jaoks šokeeriv, et niimoodi järjest üha uued viirused meid tõsiselt voodisse niidavad. Varem kodune laps polnud peaaegu kunagi haige.
Seejärel käis ta jällegi poolikute ja täispäevadega kokku 4,5 päeva lasteaias, mil mind lapsele 5. päeval lasteaeda lõunast järele kutsuti, sest laps oksendas lasteaia platsil ennelõunase õuesoleku ajal paar korda (mida ta tegi tegelikult veel ka sama päeva õhtul kodus ja tekkis ka palavik jne). Hiljem tekkis juurde kurguvalu, köha ja häälekähedus. Jällegi tervel perel. Oleme nüüd taas terved ja möödunud on üle 2 nädala. Kuid enne novembri lõppu (alates 22. novembrist) ma teda lasteaeda veel ei lase. Immuunsus on ikkagi veel nõrgestatud pärast viimast haigust. Iga kord oleme terve perega lasknud teha ka koroonatesti ja see on iga kord olnud negatiivne.
Muidugi ma olen kuulnud, et esimesel lasteaia aastal kipuvad lapsed (antud juhul ka terve meie pere) palju põdema, aga ikkagi: kas see peab nii olema?
Minu küsimus on järgmine: sattusin alles hiljuti lugema teksti, kus oli kirjas, et tasuliselt saab lasta teha lastele erinevaid vaktsiine: rino- jne viiruste vastu. Mina olen vaktsiiniusku ja loodan, et eri viiruste vastu vaktsineerimine hoiaks ehk mõne haiguse tervest meie perest vahelduseks kaugemal. Kui ma broneeriks aja lastearsti juurde (eesmärgiga teatud aja tagant, kuid siiski võimalikult kiirelt, laps eri haiguste vastu ära vaktsineerida), siis kas ma võin olla kindel, et lastearstil on kohe vaktsiin olemas ja laps saaks arsti külastuse ajal vaktsineeritud?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Sellel sügisel on olnud tõepoolest palju erinevaid viirusi liikvel, mis tekitavad nii hingamisteede kui ka seedetrakti probleeme. Et laps pole varasemalt lasteaias käinud, siis on tema jaoks see sügis haigusterohkem, sest eelnevaid põdemisi ei ole olnud ja puudub kaitse.
Vaktsineerida saab viirushaigustest gripi vastu ja bakteriaalsetest haigustest on võimalik pneumokoki vastu vaktsineerida.
Lisaks on ka tuulerõugete vaktsiin, mis pole kalendris.
Rino- adenoviiruse vastu ei ole vaktsiini ja RS vastast kaitset pakutakse sügavalt enneaegselt sündinud/raskelt põdevatele lastele esimesel kahel eluaastal.Vastuvõtule mineku aja broneerimisel on hea perearstile teada anda, mis on teie soovid.

Heade soovidega,
Kjulge