vaktsineerimine 03.02.15 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere. Laps 28.10.2014 sai vaid ühe vaktsiini, kuna ta 2 laps peres ja pidevalt haigeks jääb. Hetkel tal on stafülokokk 5 risti ja ta halvasti võtab kaalus juurde , sündis 2996, kui kaotas kaalu oli 2850, hetkel on 4900. Küsimus on selline, kas teda üldse tohib vaktsineerida? Kas on mõtet nõuda immunsusepuudulikuse kontrolli?

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

Kui tegu on ajalise ja tervelt sündinud lapsega, peab kindlasti vaktsineerima. Saan aru, et pere teine laps käib lasteaias ja seetõttu on kokkupuude viirustega suurem.
Praegu on viirustesse haigestumus väga kõrge, lasteaialaste hulgas on järjest sagedasem ka grippi haigestumine. Minu soovitused:
1. Kui võimalik, võiks vanem laps lasteaiast 3-4 nädalaks koju jääda.
2. Kogu pere (v.a 3-kuune) tuleks perearsti juures viivitamatult gripi vastu vaktsineerida. Immuunsus tekib 2-3 nädalat pärast vaktsineerimist. Kuna pisikest veel gripi vastu vaktsineerida ei saa, kaitsete teda enda vaktsineerimisega. Kui teil on rahaliselt võimalik, laske beebile tulevikus teha vaktsiin ka tuulerõugete ja pneumokoki vastu - need hetkel rikklikku kavasse ei kuulu, aga on Eestis kättesaadavad.
3. Haiguste perioodil vältige rahvarohkete kohtade külastamist, ärge laske beebil kokku puutuda teiste lastega, eriti kui need on haiged, ning järgige alati hoolikalt hügieeninõudeid.

Nii kaitsete oma kõige väiksemat uute haigestumiste eest.
Immuunpuudulikkuse analüüse ei ole mõtet teha - väikese lapse immuunsüsteem on nõrk ja tema sage haigestumine viirusteperioodil on loomulik. Just nõrga vastupanuvõime tõttu tulebki laps võimalikult ruttu vaktsineerida - see annab lapse immuunsüsteemile jõudu juurde. Tihti kardetakse, et beebi on vaktsiinide jaoks veel liiga nõrk, kuid see on asjatu kartus - vaktsiinid ei põhjusta haigestumist, need stimuleerivad immuunsüsteemi. Haigused, mille vastu lapsi vaktsineeritakse, on kõik väga ohtlikud ja mida rutem laps vaktsiinid kätte saab, seda rohkem ta nende eest kaitstud on.
Vaktsineerimise vastunäidustuseks on raske haigus ja ka nt kõrge palavik (üle 38,5), tavaline kerge köha ja nohu vaktsineerimist ei takista. Selle, kas last võib vaktsineerida, otsustab arst.