Minul on neerdega probleem.. Viimane vereproov. -kaaliuminäit kõrge. Kuidas normi saada? 15.03.24 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Sattusin lugema ja mõtlesin et uurin,kuidas kaaliuminäitu maha saada,kuna mul on neerudega probleeme.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kaaliumi tõus on sagedamini põhjustatud neerutalitluse langusest. Et midagi täpsemat soovitada on vajalik teada kreatiniini, eGFR-i ja kaaliumi täpset väärtust. Ka EKG on vajalik. Saan soovitada pöördda arsti vastuvõtule, kes saab kõiki andmeid täpsustada ja anda kõige õigema otsuse. Julgen soovitada juua 2-3 klaasi päevas joogivett.
Kaaliumi allikateks on taimse päritoluga toidud, eriti kuivatatud puuviljad ja marjad, pähklid, seemned, maapirn, kartul, redis, kapsas, rohelised köögiviljad, kamajahu, peet, banaan, leib, sõstrad, tomat. Kui liialdate mõne eelnimetatud toiduainega, siis seda tuleks piirata.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi