rasvumine 12.03.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan tuttava kohta, kel II astme rasvumine. (M, 60+). Perearstilt pole ta lahendust saanud ja ise ei näe kõrvalt, et see kuidagi ohtlik oleks tema seisund.

Kelle juurde vastuvõtule ta võiks pöörduda, et ta aru saaks, et oma kehakaaluga tuleks tegeleda. Ta pole väga motiveeritud ja pole usku toitumisnõustajatesse ja kavadesse, sest arvab, et tervislikud toidud pole maitsvad, need kavad, mis koostatakse, et neid toite on keeruline teha. Talle ma arvan sobiks, kui ta teeks endale 2-3x nädalas suurema söögi, mida ta saab mitmel päeval süüa ja vahesnäkid oleks tervislikumad, aga maitsvad. Hetkel on menüüs palju sealiha- ja nisujahutooteid ja palju erinevaid maiustusi, mida tarbitakse ka hilisõhtul. Psühholoogiliselt on tal raske vanu harjumusi muuta.
Liikumine on väga minimaalne ja ta pole motiveeritud mingi spordialaga tegelema.

Lühidalt on küsimus, et kelle juurde võiks pöörduda, kas dietoloogi juurde, kelle nt? Kuidas saaks sellise toitumiskava, kus on maitsvad, lihtsad ja tervislikud asjad ja piisab ka kui 2-3 nädalas sooja sööki teha, et ülejäänud aeg ehk sügavkülmutada seda toitu ja vajadusel soojendada. Kas Dietoloogi tiimis võiks olla ka psühholooga ja toitumisnõustaja toeks. Millised Eestis on võimalused, et kuhu selliste juhtumitega pöörduda?

Aitäh!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Muutuste ja muutumise alus on inimese soov ise midagi muuta ning kui see puudub, on mistahes nõustajal-arstil-psühholoogil enamjaolt võimatu inimest uuele rajale suunata. Meil puudub meditsiinisüsteemis konkreetne toitumisnõustamise kategooria, kuigi tänaseks on mitmete perearstikeskuste kui ka teiste meditsiiniüksuste juures tööl inimesed, kes on heal ltasemel võimelised aitama nende juurde pöördunutel oma elustiilis ja toitumises muutusi teha. Internetis võib samuti leida palju sellesuunalisi teenusepakkujaid, kuid siin tuleb väga hoolega uurida teenusepakkuja tausta.
Seega ei ole mul teie tuttava jaoks väga head lahendust pakkuda. Alustada võiks oma perearstist ja uurida, kas tema teeb koostööd mõne spetsialistiga, kes nõustab ja toetab toitumis- ja elustiili alaselt.
Mina ise nõustan TÜK meestekliinikusse (Tallinnas!) tulnud patsiente vajadusel toitumisalaselt, kuid eelduseks on, et patsient peab vähemalt 3-4 päeva toitumispäevikut, mille alusel siis tema toitumisplaani korrigeerime. Tallinna vastuvõtule saab registreeruda aadressil toitumine@kliinikum.ee
Heade soovidega,
dr. Ehala