Vereloome tugevdamine 09.01.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Mure on selles, et vereproovis on erütrotsüüte alla normi ehk 3.9 x 10 12/L (norm naistel on alates 4). Olen naine 40 a. Muud verenäitajaid on korras, va ka hematokriit 36,7% (norm alates 37). Hemoglobiin on 125 g/L, leukotsüüte 5,8 x 10 )/L, MCV 94,1 fL, MCH 32,1 pg, MCHC 341 g/L, RDW 13,2%, trombotsüüdid 295 x 10 9/L, trombokrit 0,28%, MPV 9,4%, PDW 10,2%.
Perearst ütles, et nii väike kõrvalekalle ei vaja edasist uurimist. Ka varasemates uuringutes on erütrotsüüdid olnud küllalt madalad, nt 2008. a 4,07; 2010. a alul 4,09, 2011. a alul 3,96. (2003. a olid 4,13 ja 4,04). Seega tundub, et selline 4-piiril kõikumine on püsiv olnud, kuigi nii madalad kui hetkel on, pole kunagi olnud. Perearst soovitas tugevdada immuunsust, kuna "luuüdi on natuke laisk", kuid rauapuudust mul polevat (hemoglobiin on ka varasematel aastatel olnud normaalne (125-129). Võtan C, D vitamiine ja nüüd hakkasin apteekri soovitusel võtma B kompleks vitamiini, kuna B12 vitamiin on vajalik punaste vereliblede jaoks. Lugesin, et B vitamiin on vesilahustuv, seega ei saa tekkida üledoosi. Kas on õigustatud, et võtan eraldi B vitamiini? Kas vereloome võib olla seotud aastaajaga/sessoonse masendusega? Pimedal ajal (okt-dets) on mul olnud suurem väsimus, tunnen trennis ja vahel muudes kinnistes ruumides hapnikupuudust (vajan värsket õhku, avan aknaid), esineb unetust (mitte pidevalt) ja kergeid peavalusid (tavaliselt mul pole peavalu kunagi), jäsemed surevad väga kergesti ära (nt magades, laua taga istudes), vahel on ka kerget pearinglust ja nõrkust olnud (kuid need sümptomid pole nii tugevad, et läheksin arsti juurde). Vereringe on mul eluaeg kehv olnud, käed-jalad külmetavad koguaeg (samas teen trenni ja liigun palju), talvel saan käia vaid ülipaksude saabaste ja kiinastega ja pean kogu aeg õues olles liikuma. Palun vastust - kas võin võtta nö igaks juhuks B vitamiini, kuna mul võib olla selle puudus? Kas teie arvates peaksin pöörduma hematoloogi juurde (perearst arvas, et ei pea)? Looduslikku rauapreparaati apteeker ei soovitanud, kuna hemoglobiin on mul normaalne. (Ps söön liha väga vähe juba palju aastaid, enamasti kana või kala paar korda nädalas, punast liha vaid paar kuni viis korda aastas). Samas söön palju taimset B vitam (läätsed, täisteraviljad), kuid tean, et organism ei omasta sealt B vitamiini nii hästi kui loomset. Tean ka, et nikotiin, alkohol ja kohv tekitavad B vitam puuduse (ja alkohol tekitab ka punaste vereliblede puudust) ning kuigi tean, et neid on kahjulik tarbida, pole seni loobuda suutnud (samas ei pea end alkohoolikuks, kuna ma ei joo iga päev ja joon tavaliselt ainult punast veini). Kas punaste verelibled vähesus võib olla põhjustatud alkoholist (mida tarbin regulaarselt juba aastakümneid), kohvist ja nikotiinist ka siis kui ma pole siiski alkohoolik? Kohvi joon 3 suur tassi hommikuti, suitsetan päevas 3-4 sigaretti, aeg-ajalt pidudel muidugi rohkem kuni 10. Suured tänud teile vastuse eest! Olen hakanud vähendama alkoholi koguseid ja üritan suitsetamist maha jätta, sest tean, et need hävitavad veelgi punaseid vereliblesid, aga kuna ei suuda päevapealt kõigest loobuda, siis soovin teada, kas saaksin lisaks veel midagi teha.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Verepilt võib olla teatud määral pärilik nagu muudki tervisenäitajad. Seega uurige, kuidas on lood teie lähedastega. Samas annab teie põhjalik kiri võimaluse oletada, et verenäitajad võivad siiski olla seotud teie toitumisega. Võimalik, et teie toiduvalik ei taga raua, B12 vitamiini , aga ka teiste vereloomeks vajalike elementide kättesaadavust. Liigne kohvitarbimine suurendab veelgi seda probleemi. Sellest lähtuvalt vaadake esimese asjana üle oma toiduvalik. Kirja põhjal ei jää muljet, et teil oleks probleeme alkoholiga. Kirjeldatud juhul võib teha kuuri nii B grupi vitamiinidega kui ka näiteks mõne loodusliku seguga, mis tõhustab vereloomet (kuigi apteeker seda vist ei soovitanud). Soovitaksin nõu pidada veel ka oma günekoloogiga, sest probleemid antud valdkonnas võivad samuti põhjustada verebnäitude muutumist. Väsimus, millele viitate, võib olla seotud väga erinevate muutustega organismis, ka. punavere muutustega. Erinevatel aastaaegadel on meie enesetundele kindlasti mõju. Kui teie perearst peab seda vajalikuks võib veel igaks juhuks üle kontrollida nn. rauadepood organismis (ferritiin). Samuti võib väsimuse püsides kontrollida ka kilpnäärme tööd. Hematoloogi konsultatsiooni vajalikkust hetkel kirja põhjal ei näe, aga perearst teab teie lugu laiemalt ning seega saab otsustada, millal on eriarsti konsultatsioon vajalik.
Heade soovidega, dr.Ehala