pärast sünnitust ei lähe massi vähemaks 14.04.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 25 aastane 172 cm pikkune naine. Enne rasedust kaalusin 76 kg, kuid enne sünnitust küündis kaal juba nii 95 kg. Pärast sünnitust kaalusin nii 92 kg, kuid kui paljud räägivad, et imetamisega lähevad kilod allapoole, siis minul ei läinud midagi. Kui imetamise ära lõpetasin siis järgnes sellele praktikaperiood ja nüüd on veel magistritöö esitamiseni vaid kuu jäänud ja stress päris suur (sellega seoses tekkis olukordi, kus sõin kiiruga seda, mida lihtsalt ette juhtus ja tavaline oli söögikordade vahelejäämine). Kaal on tõusnud 95 kg. Ka naistearst imestas, et kaalulangust ei ole olnud ning pidas minipillide süüks (Cerazette), siiski imetamise ajal kaal ei tõusnud, kuid ei langenud ka eriti. Söögikordadega on tihti selline lugu, et kui hommikuti söön vähe (tass kohvi ja heal juhul üks võileib (kui sedagi)), siis üsna tihti jäävad ka lõunased söögikorrad vahele. Õhtusööki jõuan ise valmistada, kuid lõunasöök tihtipeale tuleb poeletillt ruttu-ruttu kotti ajada, et laps süüa saaks või midagi väga kiirelt teha (laps hommikuti üsna pikalt mänguväljakul). Õhtusöögid tulevadki see eest ilmselt liigagi suured ja pihve on lihtsam praadida, kui ise kotlette valmistada. Suuremat kaalu enam lubada ei saa, sest praegugi ei jõua joosta. Vahepeal sügisel tegin ülikoolis ainepunktide eest aeroobikat septembrist-detsembrini, siis näitas kaal ligi 89 kg. Saan aru, et peaks ilmselt rohkem liikuma, kuid toitumise suhtes olen täiesti nõutu. Kas peaks mingeid dieete pidama? Kodus pliidi ääres kolm korda päevas vaaritada ei jõua, aga ühe korraga saaks hakkama küll.

Aitäh!
Perioodiliselt masendunud üliõpilane

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Stressirikas periood pole ehk parim aeg elustiili muutustega alustamiseks, kuid mõned soovitused annaksin siiski. Kõige esimene ja ehk ka kõige olulisem soovitus on oma päev söögikordade mõttes ümber pöörata. Kui teie kirjast lähtuvalt on põhisöögikorraks õhtusöök, siis soovitaksin söögikorrad jagada nii, et suurem kalorikoormus langeks päeva esimesse poolde. Olete sellel perioodil kirjast lähtuvalt aktiivne ning sestap kulutate ka piisavalt energiat. Te ei vaja oma päevast energiakogust õhtuks-ööseks. Samuti on kaalulanguseks oluline stabiilsus ja tetud toitumisrütmi olemasolu. Veel üks oluline märksõna, mis kumas teie kirjast läbi - kiirustamine. Söömiseks on vaja võtta aega. Kiirustades sööme üle, tajumata portsjonite suurust ja meie keha tegelikke vajadusi. Kui tunnete, et vajate enam nõu, olete oodatud vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala