Toitumishäire? 28.03.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Ühesõnaga...olen juba kaks ja pool aastat tegelenud enese treenimisega. Alustasin kõise lihtsamate harjutustega (oma keha raskusel) ning treenisin end nõnda pool aastat, siis käisin aeroobikas ja raske-aeroobikas ning ka tantsuvõistlustest sai osa võetud. Peale seda käisin kolm kuud järjest ratsutamas. See oligi minu nn. tipp-punkt. Sellega võtsin ilusti alla. Olude sunnil pidin ratsutamise (mida ma väga armastan) pooleli jätma. Siis alustasin aga jõusaali treeninguga. Lihaskond arenes veelgi ja on saavutanud väga hea vormi, kuid lihaseid pole näha. Käin nüüd jooksmas enne jõusaali jne, kuid keha kattev polster ei kao kuhugi. Kehakaal on mul alati suur olnud. Perearst ütles, et olen lihtsalt raske kondiga. Kuid mida teha? Hetkeks tegin ühe suure rumaluse ning hakkasin end treeningute keskel peaaegu, et näljutama. See lõppes aga kuu aja jooksul, sestma ei suutnud enam oma treeningkavas püsida. Ja seejärel tegin teise suure vea...lasin olukorra käest ning lõpuks hakkasin sööma kaks korda rohkem, kui mees. Nüüd otsustasin, et sedasi ei saa jätkata ning söön oma nüüdseks tavapäraseks saanud portsionitest pool. Aga see piinav nälja tunne kogu aeg...kas see ongi alguses nii...kas see möödub ja kui kaua see siis kestab või jään ma igavesti nii tundma? Ja mida ma veel peaks tegema, et saaksin sellest polstrist lahti, mis varjab lihaseid? Kas peaksin kasutama neid saleneda aitavaid tablette? Kardan neid veidi, sest olen kõiksuguseid halbu kogemusi kuulnud nende kohta! Aga kui se tõesti aitaks, siis ma muidugi tarvitaksin ka. Vajan lihtsalt asjatundjate nõu!
Vabandust, et murekiri nii pikk sai. Ma ei osanud lühemalt kogu olukorda selgitada. Jään Teie vatust ootama!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Pidev näljatunne võib olla organismipoolne märguanne mingite toitainete vitamiinide-mineraalide vaegusest, mida te oma valitud menüüga katta ei suuda. Seda aitaks välja selgitada toitumispäeviku analüüs. Mis puudutab rasvapolstrit, siis selles osas soovitan teil nõu pidada hoopis mõne personaaltreeneriga, kes leiab just teile sobiva treeningkava soovitud eesmärkide saavutamiseks.
Heade soovidega, dr.Ehala