Vaktsiinide koostis

Vaktsiinide koostis

Vaktsiine on eri tüüpi. Mida need sisaldavad ja kas vaktsiinidesse lisatud abiained on ohutud?

Vaktsiine on eri tüüpi:

Elusvaktsiinid sisaldavad  elusaid  nõrgestatud  mikroorganisme,  mis  ei  ole võimelised põhjustama haigust, küll aga kujundavad nakkushaiguse eest kaitsva immuunsuse. Elusvaktsiinid on näiteks tuberkuloosivaktsiin ning leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsiin. Inaktiveeritud vaktsiinid  sisaldavad  surmatud haigustekitajaid.

Inaktiveeritud vaktsiiniks on näiteks süstitav lastehalvatusevaktsiin.

Komponentvaktsiinides on  üksikud  täpselt  valitud  antigeenid,  mis  on vajalikud  tõhusa  immuunsuse  tekkeks.  Komponentvaktsiinideks  on  näiteks atsellulaarne ehk rakutu läkaköhavaktsiin, mis sisaldab kolme erinevat antigeeni, b-tüübi hemofiilusnakkuse vaktsiin, mis sisaldab kahte erinevat antigeeni ja B-hepatiidi  vaktsiin,  mis  sisaldab  üht  antigeeni.  Difteeria-  ja  teetanusevaktsiin sisaldavad mõlemad samuti üht antigeeni, milleks on kahjutu toksoid.

Vaktsiinides on väga väikestes kogustes abiaineid, mis on vajalikud vaktsiinide tõhususe  ja  ohutuse  suurendamiseks.  Nendel  väikestel  ainekogustel  mingit toksilist toimet ei ole.

Allikas: sotsiaalministeerium

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Kristi
06.02.13 11:05
Mis on need väikestes kogustes abiained täpsemalt? Teetanuse, difteeria, läkaköha, mumpsi, leetrite, lastehalvatuse, tuberkuloosi ja b-hepatiidi vaktsiinides siis näiteks.
Nimelt üldjuhul arsti juures vaktsineerimas käies ei anna arst vaktsiini infolehte lugemiseks, et saaks ise vaadata.
-165
   
+144
Raigo
28.01.12 03:10
Ma põhimõtteliselt tahtsin teada millest vaktsiinid koosnevad, kuid sain sama vastuse kui küsida poliitikult midagi!
-139
   
+168

Lisa kommentaar

Saada