Kui muuta üht bakteri geeni, ei levita puugid enam Lyme’i tõbe

Kui muuta üht bakteri geeni, ei levita puugid enam Lyme’i tõbe

Geenitehnika üldiseks hüvanguks? Teadlased on ootamatult leidnud viisi, kuidas inimestel Lyme’i tõbe ehk borrelioosi tekitavat ja puukide kaudu levivat bakterit geneetiliselt nii mõjutada, et hiired sellesse tõppe ei nakatu.

Tegemist on avastusega, mis võib olla võtmeks vaktsiini väljatöötamisel selle laastava haiguse vastu, mida esineb kõikjal, kus elab hirvlasi (ja nendel parasiteerivaid puuke), kirjutab USA Today.

Colorados, Fort Collinsis asuva haiguste tõrje ja ennetamise keskuse nakkushaiguste osakonna teadlased tegid bakteris nimega Borrelia burgdorfer kahjutuks ühe geeni ja lõid tüve, mis oli palju võimetum borrelioosi levitama.

Keegi ei tea täpselt, mida see geen – BBA64 – teeb. Kuid on teada, et BBA64 toime avaldub toitumise ajal puukidel, eriti Ixodes-puukidel, kes nakatavad hirvlasi Lyme’i tõve levikupiirkondades. Teadlased kahtlustavad, et selle geeniga väljendatud valk hõlbustab kuidagi patogeeni ülekandumist puugi suust hammustatavale loomale. Kuid nad ei tea seda kindlalt.

Teisi geene uurinud teadlased on tõestanud, et mõningatel juhtudel võib erinevate bakteritena esindatud valkude muutmine mõjutada seda, kui hästi need suudavad elada hiire nahal (ja seega hiirt nakatada) või kui hästi need suudavad tõrjuda hiire immuunreaktsiooni.

„See uuring on läbimurdeks arusaamas patogeeni levikust ja viitab sellele, et geen BBA64 võiks olla võimalik variant, mida kasutada vaktsiinis, mis aitaks tõkestada Lyme’i tõve ülekandumist puukidelt,“ väidavad uurijad oma artiklis.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada