Aeg alustada puugi-vaktsineerimisega

Aeg alustada puugi-vaktsineerimisega

Terviseamet tuletab meelde, et ilmade soojenemisega on aktiivseks muutunud ka puugid ning seepärast on viimane aeg algust teha vaktsineerimisega puukentsefaliidi vastu.

Kellel on esimesed süstid saadud, peaks nüüd mõtlema revaktsineerimisele.  

Puugihooaeg kestab Eestis tavaliselt aprillist oktoobrini. Puuk muutub aktiivseks, kui maapinna temperatuur on viis soojakraadi või enam.  

Entsefaliiti haigestumise esimesed juhud ilmnevad tavapäraselt mais, aga puukborrelioosi registreeritakse meil aastaringselt. See ei tähenda veel, et puugid aastaringselt aktiivsed on, lihtsalt osad haigusjuhud tulevad ilmsiks alles tüsistuste kaudu ja oluliselt hiljem, kui puuk tegelikult nahale on sattunud.

Möödunud aastal registreeriti Eestis 179 puukentsefaliidi haigusjuhtu ja 1787 puukborrelioosi juhtu.

Puukentsefaliidi vastu kaitsesüstimisega oleks hea alustada aprillikuus, siis jõuab immuunsus puugiohtlikuks ajaks välja kujuneda.

Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1-3-kuulise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kaht süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust. Iga kolme aasta tagant on aga taas vaja teha üks kordussüst.

Puukborrelioosi vastu Eestis vaktsiini ei ole ning immuunsust haiguse vastu ei teki ka pärast borrelioosi läbipõdemist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada