Kui laps kardab kooli minna?

Kui laps kardab kooli minna?

Tallinna lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhataja, lastepsühhiaater Anne Kleinbergi sõnul on kooliminek väga suur elumuutus kogu perele.

Sugugi kõik lapsed ja nende lapsevanemad ei rõõmusta uue kooliaasta üle, kirjutab Eesti Päevaleht.

Psühhiaater defineerib koolihirmu kui soovimatust kooli minna, seal olla või ka kooliga seotud asju teha. „See võib avalduda väga erineval moel: lapsel on raskusi ärkamisega, ta ei taha kooli minna, samuti ilmnevad hommikul vaevused pea- või kõhuvaludena. Vanematest või kodunt lahkumine võib venida väga pikaks protsessiks kuni mitmesuguste nn lepitavate rituaalideni,“ selgitab Kleinberg. 

„See võib avalduda ka ootamatu ja põhjaliku unustamisena ning keskendumisraskustena, kus lapsel on kooliga seotud kohustused justkui peast pühitud. Selle põhjuseks on tavaline kaitsemehhanism tugeva eitamisena, mis põhjustabki sellise unustamise,“ lisab ta.

Vanematele soovitab psühhiaater laste rahulikku ettevalmistust, arvestades erinevaid psühholoogilise küpsuse külgi. „Vanem peab tagama, et laps saaks võimaluse eelmainitud oskusi tasakaalukalt arendada. Võimalusel peaks kooliga enne tutvuma, vestlema kooliminemise praktilisest poolest ja varuma endale koolisügise alguses rohkem aega lapse käekäigu jälgimiseks,“ annab Kleinberg nõu.

Samal teemal:
Enne kooli arsti juurde

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada