Väikelapse kõhulahtisus

Väikelapse kõhulahtisus

Elu esimesel poolaastal võib väljaheite sagedus olla üsna erinev: mõni rinnapiimatoidul olev imik kakab pärast igat toidukorda, mõni vaid korra-paar nädalas. Kui imik võtab kaalus juurde ja kakamine ei põhjusta talle vaeva, ei ole vaja kakamiskordade arvu ega väljaheite värvi üle muret tunda.

Ägeda kõhulahtisuse korral muutub kakamine tavalisest sagedasemaks ning väljaheide on palju vedelam või limasem. Ägeda kõhulahtisuse põhjustab enamasti viirusnakkus. Mõnikord võib haigus alata korduva oksendamisega.

Ägeda kõhulahtisuse ja oksendamise korral kaotab keha tublisti vedelikku ning soolasid. Seetõttu on väikelastele ägeda soolenakkuse kõige suuremaks ohuks vedelikupuuduse kujunemine. Apteegi käsimüügis on pulbrid (näiteks Rehydron), millest valmistatud lahusega saab asendada kaotatud soolasid ja vedelikku. Üks Rehydroni pulber tuleb lahustada 1 liitris vees.

Kuidas aidata ägeda kõhulahtisusega ja oksendavat last?

1. Pakkuda sageli juua. Kui laps oksendab, võiks pidada joogi pakkumises 10–15minutilise vahe ja siis pakkuda juua väikestes kogustes, näiteks lusikatäie kaupa, kuid pidevalt, iga mõne minuti möödudes. Kui oksendamist enam ei teki, võib pakutava joogi koguseid tasahilju suurendada ning vaheaegu pikendada. Suurematel lastel võib iiveldust ja oksendamist leevendada külma mahlajäätise või jääpulga imemine.

2. Joogiks tuleks pakkuda Rehydroni ja sellele lisaks lapse soovi järgi vett või mõnd vähemagusat jooki, näiteks lahjat morssi või kummeliteed. Joogiks ei sobi väga magusad või gaseeritud joogid. Ägeda kõhulahtisuse ja/või oksendamise ajal võiks 6 kuu kuni 2 aasta vanune laps esimese 4 tunni jooksul juua ligikaudu 300–500 milliliitrit (kolmandik kuni pool liitrit) Rehydroni, edaspidi võiks juua ligikaudu 100 milliliitrit Rehydroni iga vedela kõhulahtisuse korra või oksendamise korra kohta, lisaks juua soovi järgi kas vett või muud sobivat jooki.

3. Tuleb jälgida, kui palju laps joob ning kui palju ta pissib. Joodud vedeliku kogused ja pissimise korrad (mähkmelapsel mähkmete märgamise korrad) on soovitatav võimaluse korral üles kirjutada.

4. Rinnapiimatoidul lapsele tuleks pakkuda sageli rinda. Samuti võib jätkata imiku piimaseguga toitmist.

5. Muud toitu võiks laps süüa oma vanuse ja isu kohaselt. Pakkuda võib näiteks vedelaid putrusid, püreesid ja kisselle. Hoiduda tuleks rõõsa lehmapiima joomisest seni, kuni kõhulahtisus pole täielikult möödunud, sest lehmapiimas oleva piimasuhkru seedimine on kõhulahtisuse korral häiritud. Jogurtit ja keefiri võib juua.

Kindlasti tuleb kiiresti pöörduda haigla vastuvõttu või kutsuda kiirabi kui:

1) äge kõhulahtisus ja/või oksendamine tekib alla 6 kuu vanusel lapsel;

2) lapsel on tugev kõhuvalu;

3) väljaheites või oksemassides on verd;

4) laps pissib harva (laps pissib vähem kui 4 korda 24 tunni jooksul);

5) laps on ebatavaliselt loid;

6) laps keeldub joogist, kuigi on kõhulahtisusega või oksendamisega kaotanud vedelikku.

Allikas: Le Vallikivi ja Marje Oona. Lapse tervisepäevik. Eesti haigekassa

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada