Sünnieelsed sõeluuringud avastavad haiguste riski

Sünnieelsed sõeluuringud avastavad haiguste riski

TÜ kliinikumi geneetikakeskuse geneetik Mari Sitska selgitab, et sünnieelsete sõeluuringute eesmärk on välja selgitada riskirühm kõigi rasedate hulgast, kellel on suurem oht sünnitada päriliku haiguse või kaasasündinud väärarenguga laps.

Selleks kasutatakse erinevaid näitajaid, mis võimaldavad invasiivse vahelesegamiseta avastada naised, kelle lootel on kromosoomihaiguse (Downi sündroom) või muude kaasasündinud väärarengute tekkimise risk suurem, kirjutab Eesti Päevaleht.

Loote kromosoomihaiguste sünnieelset diagnoosimist alustati Eestis 1995. aastal. Praegu on võimalused riski täpsemaks määramiseks oluliselt edasi arenenud ja ainult vanust ei peeta enam loote kromosoomiuuringu piisavaks näidustuseks. Seetõttu on paljudes maades hakatud sõeltestima kõiki rasedaid ja uuringutulemuste alusel määrama raseda individuaalset riski.

Eestis käivitus rasedate sõeluuringu programm 1999. aastal, kui alustati II trimestri vereseerumi biokeemiliste markerite sõeluuringute tegemist (double/triple-test) nooremas vanuserühmas (alla 35 aasta). Alates 2009. aastast tehakse kolmiktest (triple-test) kõigile rasedatele olenemata vanusest.

Sünnieelseid uuringuid rahastab haigekassa. Kuna kõigil rasedatel on võimalik saada ravikindlustus alates 12. rasedusnädalast, on see ennetav tegevus praegu kõigile abivajajatele kättesaadav. Et riski oleks võimalik tuvastada õigel ajal, on oluline pöörduda rasedusest teadasaamisel kohe naistearsti või oma perearsti vastuvõtule. Siis saab ka ennetavaid uuringuid teha õigel ajal.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada